Νίκησε τον ΑΟΦ και έδωσε ραντεβού με το Κλειδί η ΑΕΞ! (pics)

Με 3-2 επικράτησε του ΑΟ Φιλιππιάδας, η ΑΕΞ σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι και έκλεισε ραντεβού με το Κλειδί στην 8άδα της Β' ΕΠΣΑ.

Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, το Ξηροβούνι επικράτησε του ΑΟ Φιλιππιάδας με 3-2 στο τοπικό ντέρμπι των δύο ομάδων, και κατετάγη στην 6η θέση του Πρωταθλήματος, κάτι που σημαίνει ότι θα έχει δύσκολο έργο στον 1ο γύρο των μπαράζ, αφού θα τεθεί αντιμέτωπο με τον πολύ ισχυρό ΑΟ Κλειδίου, ψάχνοντας μάλιστα νίκη για να προχωρήσει. Φυσικά, η πορεία της ΑΕΞ στο φετινό Πρωτάθλημα είναι αξιέπαινη αφού είναι μία από τις πιο νεανικές ομάδες στην ΕΠΣΑ και έχει σίγουρα πολύ μέλλον. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο σημερινό ματς, και στο 3ο λεπτό είχαν σημαντική ευκαιρία, με το Μουστακλή να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, όμως να αστοχεί. Στο 10ο λεπτό, ο Μπάσιος βρέθηκε σε θέση για γκολ, μετά από σέντρα του Παπαπάνου, όμως αστόχησε, χάνοντας την ευκαιρία για τον ΑΟΦ, με το Μουστακλή, στο 21ο λεπτό, να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΞ, όταν μετά από αναστάτωση στην άμυνα της Φιλιππιάδας, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Ο ΑΟΦ έβγαλε αντίδραση και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, όμως στάθηκε άτυχος, καθώς το ωραίο σουτ που επιχείρησε ο Παπαλέξης στο 31ο λεπτό, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 36ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα σημαντική στιγμή, με τον Ευαγγέλου να βγαίνει σε τετ α τετ, όμως να πλασάρει ψηλά.

Στην επανάληψη, ο Μουστακλής, ανέβασε στο 51ο λεπτό το δείκτη του σκορ στο 2-0, όταν έκανε ωραίο μπάσιμο από πλάγια στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα διαγώνια, με τον ΑΟΦ να απαντά στο 62ο λεπτό, όταν μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας της ΑΕΞ, ο Παπαλέξης επωφελήθηκε και πλάσαρε από κοντά, μειώνοντας σε 2-1. Στο 65ο λεπτό, ο Μουστακλής, που ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, σκόραρε με διαγώνιο σουτ, γράφοντας το 3-1, για την ΑΕΞ και ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του, με τον Κωστανίκο τρία λεπτά αργότερα, να φτάνει κοντά σε ακόμα ένα γκολ, που θα κλείδωνε τη νίκη της ΑΕΞ, όμως το πλασέ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 76ο λεπτό, ο ΑΟΦ ξαναμπήκε στο ματς, όταν μετά από σουτ του Μέτου και απόκρουση του Τσόλη, ο Μπακοδήμος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2, με τους γηπεδούχους να έχουν ακόμα ένα δοκάρι, το δεύτερο δικό τους και τρίτο στο ματς, στο 86ο λεπτό, με τον Μπουκουβάλα να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο οριζόντιο δοκάρι, και το 3-2 να μην αλλάζει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Σιατής Κωνσταντίνος - Γκιάφης Δημήτρης (Αιτωλοακαρνανίας)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Τσόλης, Κωστανίκος, Γκόκας, Γεωργίου (80' Τζουβάνος), Παππάς, Κλεισούρης Ε. (46' Κυριαζής Ν.), Σούρλας, Κλεισούρης Θ., Μουστακλής, Μπουκουβάλας, Κυριαζής Γ.

ΑΟ Φιλιππιάδας (Κωστάκος Δ.) : Στέφου, Παπαπάνος Α. (46' Θάνος), Θάνης, Ευαγγέλου, Παπαρούνης, Μπάσιος (80' Λάμπρου), Μπεζεβέγκης, Παπαπάνος Ι., Παπαλέξης (75' Μέτος), Τσίντζος (75' Λιόντος), Μπακοδήμος Θ. (80' Σταμάτης)