Νίκησε τα Τζουμέρκα και πηγαίνει στην Αγία Παρασκευή η ΑΕΚΠ

Με 2-1 επικράτησε των Τζουμέρκων, για την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, η ΑΕΚΠ.

Με 2-1 επικράτησε του ΑΟΚ Τζουμέρκων η ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών, και πλέον περιμένει την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, στοχεύοντας σε νίκη με την Αγία Παρασκευή, που θα τη φέρει σε θέση ισχύος ενόψει των μπαράζ. Στο χτεσινό ματς, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν έπειτα από κάθετη πάσα του Ξυλογιάννη, ο Παππάς ευστόχησε στο τετ α τετ, γράφοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες φάσεις για γκολ στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν την καλύτερη στιγμή, στο 34ο λεπτό, όταν από σέντρα του Στύλιου, ο Νίκος Διονύσης με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚΠ διπλασίασε τα τέρματά της στο 53ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Αράπη, ο Παππάς με το δεύτερό του τέρμα, έγραψε το 2-0. Τα Τζουμέρκα έψαξαν το γκολ, όμως στο 70ο λεπτό, η τύχη δεν τους χαμογέλασε για δεύτερη φορά, όταν ο Κούρτης από θέση τετ α τετ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν στο 88ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στύλιου, όμως ήταν αργά, καθώς στον υπολειπόμενο χρόνο δε βρήκαν γκολ ισοφάρισης, και πλέον περιμένουν την τελευταία αγωνιστική, για να δουν αν θα καταφέρουν να μπουν έστω και την τελευταία στιγμή, στα μπαράζ ανόδου.

Διαιτητής : Παπαμιχαήλ Αποστόλης  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Βατός Παναγιώτης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.) : Κούτσικος, Κωνσταντίνου, Κοντογιάννης (67' Μπόκος), Μπιρμπίλης, Διαμάντης, Σίμος (63' Τζιανούμης), Παππάς Φ., Μήτσιος, Αράπης (53' Σερέτης), Ξυλογιάννης, Σιαφάκας (46' Ζαγγανάς)

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κολιοκώστας) : Καραμπούλας, Τσιώρης, Διονύσης Δ. (64' Νάσιος), Κοντοδήμας, Κατσάνος Γ., Σπανός, Στύλιος, Κατσάνος Π., Διονύσης Γ., Διονύσης Ν., Κούρτης