Νίκησε με ανατροπή και παρέμεινε στο -2 από την κορυφή η Δόξα

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Δόξα με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος, επικράτησε εύκολα του Δία, με το ευρύ 5-2.

Έκανε αυτό που έπρεπε η Δόξα κόντρα στο φιλόδοξο Δία, επικρατώντας με 5-2, και παραμένοντας στο κυνήγι της πρωτοπόρου Αναγέννησης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν δύο πολύ καλές στιγμές με το Σιλιόγκα, που δεν μπόρεσε όμως να βρει δίχτυα. Στο 21ο λεπτό, νέα σημαντική στιγμή για τη Δόξα, με τον Οικονόμου να παίρνει την κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας, σημαδεύοντας όμως το δοκάρι. Στο 31ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παγώσουν το ματς, όταν ο Μίκροβας ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε και εκτέλεσε εύστοχα ο Γκουσάιλα, γράφοντας το 0-1. Η Δόξα προσπάθησε να βγάλει άμεση αντίδραση και στο 37ο λεπτό, έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Οικονόμου, με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από κόρνερ του Τυρολόγου, έγραψε το 1-1. Οι γηπεδούχοι μάλιστα, κυνήγησαν την ολική ανατροπή, όμως η κεφαλιά του Σιλιόγκα στο 41ο λεπτό, σταμάτησε στον Τσίτσικα, ενώ στη σημαντικότερη ευκαιρία τους, στο 45ο λεπτό, ο Γκούβελος από θέση τετ α τετ πλάσαρε άστοχα.

Στην επανάληψη, η Δόξα μπήκε με την ίδια ορμή και κατάφερε άμεσα να γυρίσει το παιχνίδι, με τον Τυρολόγο στο 48ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-1. Στο 52ο λεπτό, δε, από σκόρερ έγινε δημιουργός, αφού από δική του εκτέλεση κόρνερ, ο Σιλιόγκας πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-1, και απλοποιώντας έτσι τα πράγματα για τους γηπεδούχους. Στο 70ο λεπτό, ήταν σειρά του Σιλιόγκα, μετά το γκολ του να μοιράσει ασίστ, αφού με διαγώνια μπαλιά, βρήκε τον Πατσαβούρα, που πλάσαρε για το 4-1. Ο Πατσαβούρας με τη σειρά του, στο 75ο λεπτό, σέντραρε και βρήκε τον Γκούβελο, που με πλασέ μέσα από την περιοχή, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, γράφοντας το 5-1. Το μόνο που κατάφερε ο Δίας, που με τη σημερινή του ήττα υποχώρησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, ήταν να μειώσει στο 90ο λεπτό, με πλασέ του Μίκροβα μέσα από την περιοχή, που διαμόρφωσε το τελικό 5-2

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Τσιώρη Ιωάννα

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης (79' Τζουμανίκας), Τσιάτσος, Νούτσος, Στέργιος (46' Πατσαβούρας), Πέτσας (79' Νούτσος Μ.), Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης (72' Τσάνι), Οικονόμου (72' Κίτσης), Σιλιόγκας, Γκούβελος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Τσίτσικας, Δοσούλας Κ. (57' Σίμος Δ.), Καλύβας (78' Βασιλάκης), Καρακώστας, Γκουσάιλα, Σίμος Ν. (72' Χασκής), Κόξιας, Κανελλόπουλος (72' Δοσούλας Δ.), Σίμος Π. (78' Αθανασούλας), Μίκροβας, Μπολιεράκης