Νίκησε το Κομμένο και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής η Ανέζα! (pics)

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής στη Β' ΕΠΣΑ, η Ανέζα επικράτησε του Κομμένου και το πλησίασε στον πόντο.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το φετινό Πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας, αφού 3 ομάδες διεκδικούν με αξιώσεις την κορυφή. Στο ντέρμπι της αγωνιστικής που πέρασε, η Ανέζα κατάφερε να επικρατήσει του Κομμένου, με 0-2 και να δώσει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στις πρώτες θέσεις. Μόλις στο 3ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το Ρούμπο, που από καλή θέση όμως σημάδεψε το δοκάρι. Ο ίδιος παίκτης κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, στο 9ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ του Ναπ. Σιώζου πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 0-1. Το Κομμένο προσπάθησε να αντιδράσει όμως το φάουλ του Φάκου, στο 25' σταμάτησε στη γωνία του ο Τσαμπάς. Στο ημίωρο η Ανέζα, απείλησε με δεύτερο γκολ, όμως τα σουτ των Ναπ. Σιώζου και Γ. Σιώζου στο ίδιο λεπτό ήταν άστοχα. Τελικά, στο 32ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από βαθιά μπαλιά από την άμυνα, ο Γ. Σιώζος στην πλάτης της άμυνας, έπιασε εξαιρετικό μονοκόμματο βολέ, και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κόπανο, γράφοντας με θαυμάσιο τρόπο το 0-2. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ, όμως ο Τσαμπάς ήταν σταθερός στις εκτελέσεις φάουλ του Κωσταδήμα, ενώ και η Ανέζα είχε μια πολύ καλή στιγμή, με ατομική ενέργεια του Γ. Σιώζου, που σταμάτησε στον Κόπανο.

Στην επανάληψη, η Ανέζα λίγο έλειψε να τελειώσει το παιχνίδι νωρίς, όμως το σουτ του Ρούμπου στο 1ο λεπτό, πέρασε λίγο άουτ. Στο 62ο λεπτό, το έργο του Κομμένου έγινε πιο δύσκολο, αφού ο Παππάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με το Κομμένο όμως να δημιουργεί έστω και με δέκα παίκτες μια πολύ σημαντική ευκαιρία στο 70ο λεπτό, με τον Κατσούλη να νικιέται σε τετ α τετ από τον Τσαμπά, και τον Κωσταδήμα στην επαναφορά να κόβεται τελευταία στιγμή. Στη συνέχεια η Ανέζα διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και το αριθμητικό της πλεονέκτημα και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Βασίλα Φωτεινή

ΠΑΣ Κομμένου (Παπαχρήστος) : Κόπανος, Ντάμας (88' Πανακούλιας), Νάτσιος Σ., Στόγια (65' Νάτσιος Ε.), Κοντογιάννης, Κοσμάς, Ρίζος (55' Νάτσιος Δ.), Παππάς, Κωσταδήμας (88' Γεωργούλας), Κατσούλης, Φάκος

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Τσάμπας, Χουλιάρας Αν., Παπανίκου, Μυτικιώτης (72' Μητσαράς), Ρώσσιος (85' Νίκου), Μπάφας (72' Παππάς Φ.), Σιώζος Γ., Παππάς Θ., Σιώζος Ν. (60' Παναγιώτου Ξ.), Χουλιάρας Ν., Ρούμπος (85' Δημογιάννης)