Νίκησε και προσπέρασε την Προοδευτική η Ανέζα

Με 1-0 επικράτησε της Προοδευτικής, ο ΠΑΣ Ανέζα, σε ματς που πραγματοποιήθηκε χτες.

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε χτες ο ΠΑΣ Ανέζα, κόντρα στην Προοδευτική Γραμμενίτσας, ξεπερνώντας τη στη βαθμολογία, και ξεφεύγοντας μετά από καιρό από τη ζώνη των μπαράζ παραμονής στην κατηγορία. Το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά χάρη σε πολύ ωραίο γκολ του Παπαγεωργίου, αν και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει νωρίτερα. Σο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν την πρώτη μεγάλη στιγμή με ωραία εκτέλεση φάουλ του Κορότσιου που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, για να απαντήσει πέντε λεπτά μετά η Προοδευτική, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, αυτή τη φορά με φάουλ του Τσιγαρίδα. Οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για πέναλτι στο 40', με το διαιτητή που ήταν κοντά στη φάση όμως να δείχνει "παίζετε" ενώ λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Τσιγαρίδας είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, όμως στο τετ α τετ αστόχησε.

Στο δεύτερο μέρος, σημειώθηκε το γκολ που έκρινε το ματς, με τον Παπαγεωργίου να συγκλίνει ωραία, μετά από πάσα του Ιωάννου, στο 85ο λεπτό, και να πιάνει πολύ ωραίο σουτ που κατέληξε στο "παραθυράκι" του Υφαντή, για το 1-0. Η Προοδευτική έψαξε την ισοφάριση και στο 88ο λεπτό, ο Γιώργος Πανέτας βγήκε απέναντι από τον Τσαμπά, όμως το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο μετά, είχε νέα καλή ευκαιρία, όμως ο κακός αγωνιστικός χώρος τον πρόδωσε καθώς η μπάλα κόλλησε στις λάσπες και δεν του επέτρεψε να πλασάρει όπως ήθελε, με το 1-0 να παραμένει.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Μάνος Δημήτρης

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς, Αβραμίδης, Μητσαράς, Μυτικιώτης, Μπαλάγκας (71' Ιωάννου), Σιώζος, Ρούμπος, Ζώης, Μπάφας (90' Στεργίου), Κοτρότσιος, Παπαγεωργίου (87' Κατσινίκας)

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Υφαντής, Κακιώνης, Σκορίλας, Βαλίλης, Ντάκουλας, Νάτσιος, Δημητρίου (73' Κουτσούμπας), Κάτσινος (82' Πανέτας Γ.), Κολιός, Τσιγααρίδας, Ρίζος (70' Πανέτας Γαβ.)