Νίκησε και έπιασε τη Μέλισσα η Καμπή!

Ξανά στην τετράδα βρέθηκε η Καμπή μετά τη νίκη της επί της Καλαμιάς, πιάνοντας τη Μέλισσα και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Καμπή κόντρα στη Νίκη Καλαμιάς, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, και έπιασε στους 56 βαθμούς τη Μέλισσα (σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει το αβαντάζ), με το ποιος θα μπει πλέον στα μπαράζ να κρίνεται την τελευταία αγωνιστική, με την Καμπή να έχει θεωρητικά δυσκολότερο έργο, αφού παίζει εκτός έδρας με το Μενίδι. Αντίστοιχα καθοριστικό ματς δίνει και η Νίκη με τον Απόλλωνα, καθώς ο Ηρόδοτος την πλησίασε στον ένα βαθμό, όμως αντιμετωπίζει στο τελευταίο ματς, την πρωτοπόρο Φλωριάδα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 24ο λεπτό, με το Μουζακίτη να σκοράρει με ωραίο σουτ εκτός περιοχής και να γράφει το 0-1. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πίεσαν για την ισοφάριση, έχοντας ισάριθμες κεφαλιές των Ντούπη και Μπέτσα από εκτελέσεις κόρνερ, στο 32' και στο 39' αντίστοιχα, που όμως έφυγαν λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, οι “κιτρινόμαυροι” έφεραν τελικά το ματς στα ίσα, στο 52ο λεπτό, όταν από νέα εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα της Νίκης, ο Μπέτσας έγινε κάτοχος της μπάλας και με κοντινό σουτ έγραψε το 1-1. Με την ψυχολογία πλέον με το μέρος τους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ολική ανατροπή, στο 61ο λεπτό, όταν ο Λάκκας βρήκε κάθετα στην περιοχή το Μουστακλή, που ανατράπηκε από το Γουίδα, κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στέργιος και δε λάθεψε, βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο σκορ με 2-1. Η Νίκη ανέβηκε στο γήπεδο, αφήνοντας χώρους, που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί στην κόντρα η ΑΕ Καμπής, έχοντας δύο καλές φάσεις με το Μουστακλή στο 70' και στο 75'. Από τη μεριά τους οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό φάουλ του Άρη Καραχάλιου, που κατέληξε σε κεφαλιά του Νταλάκα στο 82', που έφυγε όμως άουτ. Κάπως έτσι, φτάσαμε στις καθυστερήσεις του ματς, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Κατσιγιάννη που επιχείρησε δυνατό σουτ, με τον Μπόλη όμως να κάνει την επέμβαση του αγώνα, διώχνοντας στο “παραθυράκι” του, και κρατώντας το υπερπολύτιμο τρίποντο για την ομάδα του, και βάζοντας σε μπελάδες τη Νίκη που κινδυνεύει με είσοδο στα μπαράζ παραμονής.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης – Πολύζος Κων/νος

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος-Μάζης) : Μπόλης, Στέργιος, Παππάς, Ντούπης (78' Μαγγιώρος), Μπέτσας, Ζαχάρης (64' Μαγγίνας), Βλάρας (73' Σταμάτης), Λάκκας Β, Μουστακλής, Τζούκας (80' Λάκκας Σ.), Μπεζεβέγκης

ΑΟ Νέα Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας) : Γουίδας, Τζώρας, Ευθυμίου, Νταλάκας, Κατσιγιάννης, Καραχάλιος Αρ., Μπακοχρήστος, Σιαπλαούρας, Ντάλιας (85' Τσιτσώρης), Μουζακίτης, Τσουκιάς