Νίκησε και ανέβηκε ξανά τρίτος ο Αίας Ράχης

Με 0-2 επικράτησε του Κομμένου, ο Αίας Ράχης και ανέβηκε και πάλι στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Με 0-2 επικράτησε του Κομμένου ο Αίας Ράχης και εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία του Παναγροτικού με τη Φιλοθέη, ανέβηκε και πάλι στην 3η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ πιο επικίνδυνοι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δίκαια πήραν τη νίκη, με το Κομμένο να προσπαθεί να κλείσει τους χώρους, όμως να μην μπορεί να κρατήσει το "μηδέν". Η πρώτη καλή φάση στο ματς ήρθε στο 7ο λεπτό και ανήκε στον Αίαντα, όταν ο Κόξιας με τον Κορέλη άλλαξαν την μπάλα, με τον τελευταίο να σουτάρει και το Σταμάτη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο 16ο λεπτό, ο Γιώτης βρήκε με ωραία μεγάλη μπαλιά τον Κορέλη, που σούταρε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 20ο λεπτό, οι ρόλοι άλλαξαν, με τον Κορέλη να εκτελεί κόρνερ και την κεφαλιά του Γιώτη να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 26ο λεπτό, ο Κορέλης βρέθηκε ξανά σε καλή θέση και σούταρε, με το Σταμάτη να διώχνει δύσκολα και τον Παππά που πήρε το ριμπάουντ να σουτάρει άτσαλα, για να φτάσουμε στο ημίωρο του αγώνα, όταν μετά από σέντρα του Ευαγγέλου, ο Τσίρος πετάχτηκε στο σημείο του πέναλτι και με ωραία γυριστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1. Στο 40ο λεπτό, ο Αβραμίδης σέντραρε, ο Παππάς πήρε την κεφαλιά, με το Σταμάτη να πραγματοποιεί δύσκολη επέμβαση, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Γιώτης πήρε με τη σειρά του κεφαλιά μετά από κόρνερ, με το Σταμάτη να μπλοκάρει σταθερά. Το Κομμένο άργησε να φανεί στο ματς, και είχε την πρώτη του στιγμή στο 45ο λεπτό, όταν Κατσούλης και Ρίζος άλλαξαν την μπάλα με τον τελευταίο να σουτάρει από καλή θέση, πάνω από τα δοκάρια, με το Γιώτη που έψαξε το γκολ στο πρώτο μέρος, ένα λεπτό αργότερα, να πιάνει εξαιρετικό σουτ με το αριστερό, που έφυγε λίγο έξω από το "Γ" του Σταμάτη, με το 0-1 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αίας έφτασε νωρίς μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όταν στο 48ο λεπτό, ο Καλαμπαλίκης έπιασε φοβερό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά, ο Κορέλης που έγινε κάτοχος της μπάλας, με τη σειρά του σημάδεψε το κάθετο δοκάρι, και η τεράστια ευκαιρία χάθηκε. Στο 50ο λεπτό, ο Παππάς σούταρε έξω από την περιοχή με το Σταμάτη να μπλοκάρει, με την πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος για το Κομμένο να έρχεται στο 75ο λεπτό, όταν ο Ρίζος εκτέλεσε φάουλ από πολύ πλεονεκτική θέση, με την μπάλα, όμως, να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 78ο λεπτό, ήταν σειρά του Αίαντα να κερδίσει φάουλ σε καλό σημείο, με τον Ξυλογιάννη να εκτελεί ωραία, όμως τον πολύ καλό σήμερα Σταμάτη, να διώχνει και πάλι δύσκολα. Στο 84ο λεπτό, ο Αίας κλείδωσε τη νίκη του, όταν ο Ξυλογιάννης σέντραρε έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε από σώματα και πόδια και κατέληξε απευθείας στα δίχτυα του Σταμάτη, που αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να αντιδράσει, για το 0-2 που έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος. Στο 90ο λεπτό, η Ράχη έφτασε κοντά σε ακόμη ένα γκολ, με τον Παππά να σουτάρει διαγώνια, όμως το Σταμάτη να του αρνείται το γκολ, και το 0-2 να παραμένει.

Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ, αλλά και βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Τσιώρης Παπαγιώτης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Καραγιάννης Θοδωρής

ΠΑΣ Κομμένου (Μπαλάτσας) : Σταμάτης, Ντάμας, Γκαναβίας Ν. (73' Γκαναβίας Χ.), Πανακούλιας, Κοσμάς, Παππάς (50' λ.τρ. Κόρδας), Ρίζος, Ανδρέας, Γιάννενας, Κατσούλης, Κωσταδήμας (52' λ.τρ. Κόπανος)

Αίας Ράχης (Παππάς Αλ.) : Γκουσάιλα, Ευαγγέλου (73' Σιαπάτης - 79' λ.τρ. Κωνσταντίνου), Καλαμπαλίκης, Κατέρος, Αβραμίδης, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Κόξιας (46' Χαϊντάρι), Κορέλης, Τσίρος (90' Μπέτσας), Παππάς