Νίκησε η Καμπή και θα παίξει αγώνα κατάταξης με Ανέζα

Η ΑΕ Καμπής επικράτησε εύκολα 3-0 του Αστέρα Ρόκκα σε αναμέτρηση για την τελευταία (26η) αγωνιστική της Β' ΕΠΣ Άρτας.

Η λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος βρίσκει την ομάδα της Καμπής να ισοβαθμεί με τον ΠΑΣ Ανέζα στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, και λόγω των μεταξύ τους αποτελεσμάτων (1-1 στην Καμπή και 2-2 στην Ανέζα) θα ακολουθήσει αγώνας κατάταξης σε ουδέτερο γήπεδο και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα ακολουθήσουν παράταση και πέναλτι.

Όσον αφορά το χθεσινό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 26ο λεπτό. Από μπαλιά στο κέντρο της άμυνας, ο Γόγολος κοντρόλαρε με το στήθος και πάσαρε στον Καρρά, ο οποίος με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να σκοράρουν και αυτοί, όταν ο Μήλιος έκλεψε την μπάλα από τον αντίπαλο αμυντικό που καθυστέρησε να απομακρύνει και μπήκε στην περιοχή, αλλά στη συνέχεια και ο παίκτης του Αστέρα αν και σε θέση τετ-α-τετ καθυστέρησε με αποτέλεσμα να χάσει τη μπάλα.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Καμπής είχαν την κατοχή και την υπεροχή στο παιχνίδι, με τους αντίστοιχους του Αστέρα να προσπαθούν με νύχια και με δόντια να κρατηθούν όσο γίνεται μέσα στο παιχνίδι ψάχνοντας μία φάση στην κόντρα. Τελικά στο 73' ο Πουλιάνος έκλεψε τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής και έβγαλε την ομάδα του στην αντεπίθεση, με τον Cjapi να γυρίζει τη μπάλα στον Βλάρα που δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον τερματοφύλακα να τον νικήσει και να πετύχει το 2-0. Το τελικό 3-0 για τους γηπεδούχους, που είχαν και τρία δοκάρια με τους Cjapi (2) και Γόγολο, σημείωσε ο τελευταίος στο 88' με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Μουσούντας Σταύρος - Γκόκα Κατερίνα

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος): Λάκκας Ξ., Σαραντάρης (34' λ.τρ. Πουλιάνος), Ντούπης, Θεοδώρου, Κονιτσιώτης (83' Παππάς), Βλάρας (78' Μαγγίνας), Παπασπύρου, Λάκκας, Cjapi, Γόγολος, Καρράς

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγεώργας): Χουλιάρας, Βάντζος, Μπαγιώργας (57' Ντεκούλης), Συγίζης, Μήλιος, Κρικώνης, Αντωνίου, Ντουχανιάρης, Κρεμίδα, Χριστογιάννης