Νίκησε δύσκολα το Κλειδί και συνέχισε με το απόλυτο η Δόξα

Ούτε το Κλειδί στάθηκε ικανό να ανακόψει την ξέφρενη πορεία της Δόξας, που επικράτησε με 2-1, παραμένοντας μόνη πρώτη.

Ούτε το αήττητο μέχρι πριν την έναρξη του ματς, Κλειδί, φρέναρε η πορεία της ομάδας του Πάνου Νίκου, που επικράτησε με 2-1, και παρέμεινε μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας έξι νίκες σε ισάριθμα ματς. Αντίθετα το Κλειδί, με την ήττα αυτή έχασε έδαφος υποχωρώντας στην έκτη θέση. Οι γηπεδούχοι είχαν την τύχη να πάρουν γρήγορα στο ματς κεφάλι στο σκορ, αφού μόλις στο 4ο λεπτό, ο Βασιλάκης δοκίμασε το πόδι του, η μπάλα άλλαξε πορεία στο Στέφανο Μανιφάβα και ξεγέλασε το Σιαπάτη, καταλήγοντας στα δίχτυα, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 10ο λεπτό, με το Φελέκη να εκτελεί απευθείας φάουλ που σταμάτησε στο Νάση, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Θανάσης βρέθηκε σε καλή θέση να εκτελέσει, όμως ο Πέτσας τον πρόλαβε με προβολή τελευταία στιγμή. Στο 35ο λεπτό, ο Πέτσας σέντραρε, ο Στ. Δήμος βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Στο 38ο λεπτό, το σουτ του Τυρολόγου έφυγε πάνω από τα δοκάρια ενώ ίδια κατάληξη είχε και φάουλ του Δήμου για το Κλειδί, δύο λεπτά αργότερα. Στο 42ο λεπτό, ο Βασιλάκης σέντραρε όμως ο Μανιφάβας με καίρια επέμβαση έδιωξε προ του Σιλιόγκα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στη Δόξα σκοράροντας νωρίς, αφού μόλις στο 1ο λεπτό, ο Χάρος κέρδισε κάποιες κόντρες, ο Μίγδος το εκμεταλλεύτηκε βγαίνοντας σε θέση τετ α τετ, και νικώντας το Νάση για το 1-1. Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που δέχτηκαν πίεσαν για να ανακτήσουν το προβάδισμα έχοντας φάσεις με τους Ασπροποταμίτη, Οικονόμου και Σιλιόγκα που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, για να φτάσουμε στο 70', όταν ο Θανάσης πλαγιοκόπησε και βρήκε το Σιλιόγκα ο οποίος με τη σειρά του έσπασε στον Ασπροποταμίτη, που με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Σιαπάτη, γράφοντας το 2-1. Η Δόξα μετά το γκολ αυτό θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς με τους Βασιλάκη και Θανάση χωρίς αποτέλεσμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους στο 82' θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν, όμως έπειτα από φάουλ του Τσιγαρίδα, ο Στέφανος Δήμος πλάσαρε από κοντά με το Νάση να διώχνει κρατώντας το σκορ στο 2-1, που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Βαρέλης Βασίλης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Βελαέτης, Τσιγαρίδας, Αράπης, Ζαγγανάς (46' Ασπροποταμίτης), Τυρολόγος, Κάλλιας, Οικονόμου (67' Καλόγηρος), Θανάσης (87' Τομουτζόγλου), Βασιλάκης (77' Στέργιος Ν.), Σιλιόγκας

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Σιαπάτης, Δήμητσας (74' Δήμος Π.), Μανιφάβας Β. (77' Τσιγαρίδας), Μανιφάβας Στ., Πέτσας, Μπαλαδήμας, Φελέκης, Βασιλάκης, Δήμος Στ. (81' Στέργιος Π.), Μίγδος, Χάρος