Νίκησε αλλά δεν χάρηκε η Ολυμπιάδα

Η Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής ήταν εξαιρετική κόντρα στον Αγ. Δημήτριο στην Κυράτσα και κατάφερε να φτάσει εύκολα στη νίκη, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής των play-off της Β' ΕΠΣ Άρτας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά πως «καίγονται» για τη νίκη. Στο 11ο λεπτό ο Γεωργάκης ανατράπηκε από τον Σταμούλη και ο διαιτητής του αγώνα Δραγατάκης έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώργος Δήμος κάνοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι απείλησαν λίγο αργότερα με ένα καλό σουτ του Φελέκη. Στο 39' ο Τζίμ Τζελιλάϊ με γυριστό σουτ από κοντινή απόσταση πέτυχε το 0-2, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως αστόχησε από θέση τετ-α-τετ.

Στην επανάληψη και στο 63ο λεπτό, ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος Άκης Μαργώνης με μονοκόμματο σουτ πέτυχε ένα όμορφο γκολ, σημειώνοντας το 0-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Στον υπόλοιπο χρόνο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν το πρώτο τους γκολ στα play-off, με τον Φελέκη και τον Παλιούρα όμως να μην μπορούν να βρουν δίχτυα.

Με τη νίκη αυτή η Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής ανέβηκε στους 11 βαθμούς, ωστόσο στο άλλο παιχνίδι η Ανέζα απέσπασε ισοπαλία, με τις δύο ομάδες τελικά να ισοβαθμούν και να γίνεται χρήση του κριτηρίου της ισοβαθμίας όπου λαμβάνεται υπόψιν η βαθμολογία της κανονικής περιόδου, όπου η Ανέζα τερμάτισε για 3 βαθμούς πάνω από την Ολυμπιάδα. Έτσι η νεανική ομάδα της Αγ. Παρασκευής και του χρόνου θα αγωνίζεται στην Β' κατηγορία, εκτός και αν κάποια ομάδα της Α' κατηγορίας δεν δηλώσει συμμετοχή για τη σεζόν 2017-2018 και της ζητηθεί να καλύψει τη θέση της.

Διαιτητής: Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί: Κυριακού Χρήστος - Παπανίκου Βαγγέλης

ΑΟ Αγ. Δημητρίου (Νίκου): Παππάς, Κάλλιας, Μακρής Κ., Σταμούλης, Οικονόμου, Φελέκης, Βάσιος (46' Κάτσινος), Νεραϊδιώτης (46' Καυκιάς), Ντάκουλας, Τσίρκας Ι., Παλιούρας

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης): Μπούκας, Μήτσιος, Κατέρος, Τσώλης, Χάρος (46' Μαργώνης Κ.), Δήμος, Xhelilaj L., Κραμπής, Xhelilaj G.(Ρωϊμπας), Μαργώνης Α. (67' Λιώλης), Γεωργάκης