Νίκησαν στην παράταση Δόξα και Αίας

Διαβάστε τα ρεπορτάζ από τους αγώνες των αρτινών ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

ΑΕ ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ – ΑΣ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ   87-80 (73-73 κ.α.)

Επιστροφή στις νίκες για το ανδρικό τμήμα της Δόξας, το οποίο επιβλήθηκε για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ του ΑΣ Αργοναύτες Αγρινίου με 87-80 στην παράταση (73-73 κ.α.). Η ομάδα του Αγρινίου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έχοντας μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75μ. κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο τέλος του 1ου ημιχρόνου με 35-41. Στο γ' δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε, με τη Δόξα να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια και να τρέχει ένα επιμέρους 24-8. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αρτινή ομάδα χαλάρωσε, δίνοντας την ευκαιρία στους Αργοναύτες να ροκανίσουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, το οποίο 5 λεπτά πριν τη λήξη ήταν 70-55, με καλάθι του Δρακονταειδή 28 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στην παράταση η Δόξα μπήκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι και κατάφερε με ένα γρήγορο 8-0 να πάρει ένα προβάδισμα, το οποίο δεν έχασε μέχρι το τέλος. Με αυτή τη νίκη η Δόξα παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-5.

Δεκάλεπτα: 16-27, 35-41, 59-49, 73-73, 87-80 (παρ.)

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Τσιρογιάννης, Κολώνας, Γκανιάτσας 4, Καραγκούνης , Ντάσκαρης 2, Βάσιος 18(1), Πετρέκας 10(3), Μάνδαλος, Τσίτσικας 9, Μάνθας 13(3), Γείτονας 11, Αναγνώστου 18(3)

Αργοναύτες Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος): Κορδαλής, Μαυροφρύδης, Ξανθόπουλος 2, Αργυρίου 15(2), Μαρκουίζος 4, Καραμπέτσος, Τσιρώνης 13(1), Παπαθανασόπουλος 6, Τραϊφόρος 15(2), Δρακονταειδής 26

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ – ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ   53-63 (50-50 κ.α.)

Η ομάδα της Άρτας πέτυχε την 7η νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας στο Αγρίνιο (φωτο) της Προοδευτικής με 53-63 στην παράταση. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους ένα λεπτό περίπου πριν το τέλος αλλά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και πήραν επιθετικά ριμπάουντ στέλνοντας το ματς στην παράταση με σκορ 50-50. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αίαντας είχε την ψυχολογία και με επιμέρους σκορ 3-13 έφτασε στην νίκη. Ο Παπαμιχαήλ σημείωσε 16π. για τον Αίαντα, με τον Γκολομάζο να έχει 10 και τον Μπράμη 9.

Δεκάλεπτα: 8-13, 22-25, 39-37, 50-50, 53-63 (παρ.)

Πήγασος Προοδευτική Αγρινίου (Σταυροθανάσης): Ζαρκάδας 11(1), Αραχωβίτης 10, Τσάσης 24, Μολώνης 2, Καλαμπαλίκης Μ. 3, Γκρίζης 3(1), Χαντζής, Φραγκελάκης, Μουρκούσης, Καλαμπαλίκης Ι.

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Μπράμης 9(1), Γκολοζάμος 10, Φορτοτήρας 7(1), Σμύρης 7, Παπαμιχαήλ 16(2), Τσαμπάς 4, Ζαγαλίκης 7, Γάκης 3(1), Φούκας, Τσιμούρας, Τάτσης, Ζαβερδινός

ΑΕ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ – ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ   45-42

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με 27-20. Στην γ' περίοδο ο Πύρρος έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Κωσταπαππά (20 πόντους) πέρασε μπροστά στο σκορ, όμως στο τέλος το Καναλάκι κατάφερε με μεγάλη δυσκολία να φτάσει σε μία σημαντική νίκη με 45-42, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 18-6, 27-20, 31-32, 45-42

ΑΕ Καναλακίου (Τζομάκης): Παππάς, Κιτσάκης 4, Γεωργίου 2, Στύλος 4, Σταύρου 4, Πολύζος, Σουμπασάι 9, Γείτονας 7(1), Φούρκης 3, Ευθυμίου 6(2), Κολιούσης 5(1), Τάτσης 1

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Μπαρκλέσης, Πέτσας, Λάμπρου 2, Καλλής, Μαργώνης 11(1), Μουκάι 4, Σκαμαντζούρας 5, Ασσι, Κωσταπαππάς 20(4)

ΒΑΟ ΑΡΤΑΣ – ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ   53-87

Το IBC βρέθηκε σε θέση οδηγού από την αρχή του παιχνιδιού και κατάφερε στο ημίχρονο να προηγείται με 28-43. Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το β' ημίχρονο με την ομάδα των Ιωαννίνων να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά και να καταφέρνει να φθάσει στη νίκη με τελικό σκορ 53-87.

Δεκάλεπτα: 10-19, 28-43, 34-68, 53-87

IBC (Βλάχος): Πατραμάνης 4, Κρικώνης 5, Κακατσίδης 2, Λυγδας 2, Κρανής 7, Κουλουμπης 18(5), Χρυσης 24(5), Τσιρωνης 14(1), Δάσκαλος 11(3)