Νικηφόρο το πρώτο φιλικό τεστ για τον Καραϊσκάκη

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό τεστ του Καραϊσκάκη που επικράτησε του Παναιτωλικού Κ20, με σκορ 2-0.

Το πρώτο του φιλικό έδωσε σήμερα ο Καραϊσκάκης στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων κόντρα στον Παναιτωλικό Κ20, με το Σάκη Παπαβασιλείου να έχει την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα. Ο τεχνικός της αρτινής ομάδας προστάτεψε τους Χούσο και Μπεκατώρο που ένιωθαν μικροενοχλήσεις, όμως χρησιμοποίησε τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές του, με μεγαλύτερο κέρδος, το βραχύσωμο Παπαδόπουλο που ήταν πολύ απειλητικός για την αντίπαλη εστία. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και απείλησαν με φάσεις των Φραντζέσκου και Τσιαντή, για να απαντήσει ο Καραϊσκάκης με σουτ του Βασίλα, καθώς και δύο φάσεις του Κούση. Στο ημίωρο, ο γιος του Κώστα Φραντζέσκου που αγωνίζεται πλέον στο Παναιτωλικό (ήταν πέρυσι στον Παναθηναϊκό), σούταρε δυνατά με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ, όταν ο Μασούρας, με ωραίο πλασαριστό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" της εστίας του Παναιτωλικού, γράφοντας το 1-0, με το οποίο έφυγε το πρώτο φιλικό 45λεπτο.

Στο δεύτερο μέρος, ο κόουτς της ομάδας προχώρησε σε αλλαγές και στο 56ο λεπτό, ο Κυριάκης εκτέλεσε ωραία απευθείας φάουλ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, από εκτέλεση κόρνερ του ίδιου παίκτη, κεφαλιά του Κούση έφυγε λίγο άουτ. Στο 61' σουτ του Μαργώνη, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε αρκετή δράση, με το Ματθαίου στο 80΄να σπάει στον Παπαδόπουλο που νικήθηκε από το Σταμάτη. Δύο λεπτά μετά, ο Καψάλης σέντραρε και ο Παπαδόπουλος δε λάθεψε αυτή τη φορά, γράφοντας το 2-0 με πλασέ στην κίνηση. Ο Παναιτωλικός πλησίασε στο 2-1, όμως ο Παππάς σταμάτησε με τα πόδια τον Ευθυμίου στο 85'. Το παιχνίδι έληξε με τον πολύ δραστήριο Παπαδόπουλο να απειλεί με τρίτο γκολ σε δύο ακόμα περιπτώσεις, όμως το 2-0 να παραμένει.

Η αποστολή της ΠΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας θα αναχωρήσει στις 16:30 το μεσημέρι της Κυριακής (29/07) για την Βασιλίτσα Γρεβενών, όπου θα παραμείνει έως τις 13 Αυγούστου, προκειμένου να πραγματοποιήσει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Χρούσιελ, Καραγιαννίδης, Μασούρας, Γυφτοκώστας, Βασίλας, Κούσης, Ψιάνος, Παπαδόπουλος
έπαιξαν και οι : Καπίας, Θεμελής, Βλάχος, Καψάλης, Μαργώνης, Κυριάκης, Ματθαίου, Παππάς, Μούτσα

Παναιτωλικός Κ20 (Ντε Σόουζα): Καλαντζής, Παναγιώτιδης, Γρηγοριάδης, Μπακαδήμας, Μελιάδης, Ντόβας, Καββαδίας, Φραντζέσκος, Τσιαντής, Πανταζής, Διγκόζης
έπαιξαν και οι : Βασίλακας, Ευυμίου, Θώδης, Κυζιρίδης, Κωνσταντίνου, Πατήλας, Ράπτης, Σταμάτης