Νικηφόρο πέρασμα από το Μοναστηράκι για τον Καραϊσκάκη

Με 0-1 επικράτησε σε φιλική αναμέτρηση της Θύελλας Μοναστηρακίου, ο Καραϊσκάκης.

Νικηφόρο ήταν το φιλικό τεστ κόντρα στη Θύελλα Μοναστηρακίου, για τον Καραϊσκάκη, με σκορ 0-1. Η αρτινή ομάδα ήταν ανώτερη, όσο περνούσε η ώρα, και είχε αρκετές φάσεις για γκολ, σε ένα φιλικό βέβαια από το οποίο δεν μπορούν να βγουν πολλά συμπεράσματα, καθώς τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίες. Στο 8ο λεπτό, ο Μαραθωνίτης έφυγε μόνος στην κόντρα, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Καραγκούνη, στην πρώτη σημαντική φάση του ματς. Στο 17ο λεπτό, ο Ναζίμ επιχείρησε ωραίο φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Ο Καραϊσκάκης συνέχισε να δημιουργεί φάσεις, και στο 25ο λεπτό ο Τσούτσης έσπασε στο Λουίς Φελίπε, που σούταρε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Το ματς ήταν σχετικά μοιρασμένο από πλευράς κατοχής, όμως ο ποιότητα κάποιων παικτών του Καραϊσκάκη επιθετικά, όπως και του Γιαννιώτη στα μετόπισθεν, έφερνε στην αρτινή ομάδα πιο πολλές φάσεις. Στο 38ο λεπτό, ο Μαραθωνίτης γύρισε στο Γαλεάδη, με το σουτ του τελευταίου να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, από το οποίο ο Χατζηδίμπας είχε άστοχη κεφαλιά.

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Καραϊσκάκη να απειλεί στο 47', με το Γυφτοκώστα στην πλάτη της άμυνας να πλασάρει άουτ, και ένα λεπτό μετά, με το Ναζίμ να παίρνει την κεφαλιά και τον Καραγκούνη να διώχνει εντυπωσιακά. Στο 62ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Δεινόπαπας έκανε το γύρισμα, και ο επερχόμενος Κορέλας, που αποτελεί την τελευταία, χρονικά, μεταγραφική κίνηση της αρτινής ομάδας, έγραψε το 0-1. Στο 75ο λεπτό, ήρθε η πρώτη σοβαρή στιγμή για τους γηπεδούχους, με το νεαρό Μπαρλαγιάννη να κάνει ωραία προσπάθεια και σουτ, που σταμάτησε όμως στον Μπουργάνη. Στο 83ο λεπτό, ο Δεινόπαπας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως δεν κατάφερε να βρει την μπάλα όπως θα ήθελε και απώλεσε την ευκαιρία. Οι ομάδες είχαν κάποιες υποψίες για ευκαιρία, με την τελευταία αξιόλογη φάση να έρχεται στο 88ο λεπτό, όταν ο Μαργώνης σούταρε, όμως ο Κοκκώνης με σωτήριο τάκλιν γλύτωσε την ομάδα του από δεύτερο γκολ, και το 0-1 παρέμεινε.

Διαιτητής : Μπαϊλης  Βοηθοί : Φραγκούλης - Κατσαμπίρης

Θύελλα Μοναστηρακίου (Στασινός) : Καραγκούνης, Κοσυφαρίνης, Τζαμαλής, Πρέντζας, Κοκκώνης, Χριστογιάννης, Κυριαζόπουλος, Μπουρδούβαλης, Τσιούνης Π., Καβαλλάρης, Τσιούνης Απ.
έπαιξαν και οι : Αποστολάκης, Φούρλης, Μπαραλαγιάννης Φ., Μπαρλαγιάννης Σ., Γκρέκος, Καπότης, Κοκκώνης Π., Κουτρουλός

Καραϊσκάκης (Αργυρίου) : Σολεϊμέζογλου, Τάμπας, Παππάς, Γιαννιώτης, Χατζηδίμπας, Ναζίμ, Δερμιτζάκης, Μαραθωνίτης, Λουίς Φελίπε, Γαλεάδης, Τσούτσης
έπαιξαν και οι : Μπουργάνης, Φετεινίδης, Καζέλης, Ρεμπάγκουκα, Νταλακούρας, Φαν Ίπερεν, Κορέλας, Γυφτοκώστας, Ενγκομπά, Δεινόπαπας, Μαργώνης