Νίκη του Αστέρα στην Καλαμιά επί της Άρτα 2004 με 0-1

Με το γκολ του Γκανιάτσα στο 49', ο Αστέρας Ρόκκα επικράτησε της Άρτα 2004 εκτός έδρας με 1-0, παίρνοντας ένα σημαντικό «διπλό».

Η νεανική ομάδα των γηπεδούχων ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε αρκετές ευκαιρίες στο α' ημίχρονο να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με κύριους εκφραστές των τελικών προσπαθειών τους Μάλλιο, Τσόγκα και Νάνο, όμως όποτε χρειάστηκε ο Ντέμσιας φώναξε "παρών" και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Στο β' ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ψηλά από την αρχή οδηγώντας σε λάθη τους αντιπάλους τους, σε ένα εκ των οποίων στο 49ο λεπτό, ο Μπαγεώργας έκλεψε τη μπάλα και με χαμηλή σέντρα που πέρασε από σώματα βρήκε τον Χρυσόστομο Γκανιάτσα (φωτο) που με πλασέ πέτυχε το 0-1. Ο Αστέρας που είχε και άλλες μεγάλες ευκαιρίες να κλειδώσει τη νίκη, με τους Γκανιάτσα, Μπαγεώργα και Μάη από πλεονεκτική θέση, στα τελευταία λεπτά κατάφερε να βγει αλώβητος από την πίεση που άσκησε η Άρτα 2004 στην προσπάθεια της να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Κωνσταντίνου Χρήστος

Άρτα 2004 (Χρήστου): Γκουμπερνάτ, Τσίκος, Κωσταβασίλης, Παπαηλίας, Ραπούσι (67' Βίτσιος Β.), Νάνος Α., Νάσης, Μπασιαδήμας, Μάλλιος (74' Βίτσιος Χ.), Τσόγκας (64' Παππάς), Ευσταθίου

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Βάντζος Ι., Βάντζος Ε. (19' λ.τρ. Συγίζης), Ζαρκάδας, Σιακούφης, Γκανιάτσας, Μήλιος, Μάης, Νίκαρης, Σιαφάκας (64' Οικονόμου/ 90' λ.τρ. Ευαγγέλου), Μπαγεώργας (76' Ντεκούλης)