Νίκη της Αναγέννησης στο γειτονικό ντέρμπι με τον ΠΑΣ Πρέβεζα με υπογραφή Σιδηρόπουλου

Με δύο γκολ του Σιδηρόπουλου, η Αναγέννηση επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Πρέβεζα, στο γειτονικό ντέρμπι που ξύπνησε αναμνήσεις, και διατήρησε στους 4 βαθμούς την απόσταση από την κορυφή του ομίλου στο τέλος του α' γύρου.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 2ο λεπτό, όταν από φάουλ του Χούσου, ο Μπότσαρης με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Καραπιπέρη, με τους φιλοξενούμενους όμως να απαντούν με γκολ δέκα λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, ο Παπαδόπουλος πέταξε τη μπάλα μπροστά και πάτησε περιοχή, γύρισε παράλληλα και ο Ελέζι από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Η Αναγέννηση ευτύχησε να ισοφαρίσει άμεσα στο 16ο λεπτό, όταν από εξαιρετική ενέργεια του Χούσου από τα αριστερά, που απέφυγε καταπληκτικά τον αντίπαλο του και σέντραρε, ο Σιδηρόπουλος με πλασέ με τη μια έστειλε τη μπάλα στη γωνία για το 1-1. Στο 31' ο Σχισμένος είχε μία κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Νταλάκα που όμως δεν δυσκόλεψε τον γκολκίπερ στο να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 35ο λεπτό, ο Αλέξανδρος Παπακίτσος σε μία προσπάθεια που θύμισε το γκολ των φιλοξενούμενων πάτησε περιοχή και γύρισε, η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού και ο Γρατσάνης χωρίς δεύτερη σκέψη έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Σιδηρόπουλος που ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι, μπορεί να είδε τον Καραπιπέρη να το νικά, όμως στην επαναφορά κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να βάλει μπροστά στο σκορ την αρτινή ομάδα με 2-1. Στο 42' ο Σιδηρόπουλος πέρασε κάθετα στον Παπακίτσο που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Καραπιπέρης έπεσε στην κλειστή του γωνία και έβγαλε σε κόρνερ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα από νέα συνεργασία των δύο παικτών, ο Παπακίτσος σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, όταν στο 48' ο Χεμπέγια πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο από δεξιά και σέντραρε όμορφα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μπότσαρη με κεφαλιά να βρίσκει τον Νταλάκα που έκανε το σουτ στην κίνηση, όμως έστειλε τη μπάλα από καλή θέση άουτ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη τους στιγμή μετά το γκολ, όταν ο Ιασωνίδης από πολύ καλή θέση εκτέλεσε απευθείας κερδισμένο φάουλ, με τη μπάλα να γλύφει το δεξί κάθετο δοκάρι του Μήτσιου που ήταν σε ετοιμότητα. Η ομάδα της Πρέβεζας από εκείνο το σημείο και μετά πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε για την ισοφάριση και λίγο έλειψε να το πετύχει στο 81' όταν από σέντρα του Μπατμά και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, ο Φερεντίνος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Μήτσιο με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού να γλιτώνει την ομάδα του από βέβαιο γκολ. Η Αναγέννηση πάντως στη συνέχεια θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι νωρίτερα στην κόντρα με τον Δημήτρη Παπακίτσο, όμως στο 90' ο Καρμοκολιάς με σωτήριο τάκλιν έβαλε σωτηρία την κόντρα πριν εκτελέσει, ενώ στο 92' από κάθετη πάσα του Μανιώτη σούταρε από πλάγια θέση αρκετά άουτ.

Διαιτητής: Γρατσάνης Βαγγέλης (Τρικάλων)  Βοηθοί: Μανασής Μιχάλης (Τρικάλων) - Αλεξόπουλος Χρήστος (Τρικάλων)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.): Μήτσιος, Χεμπέγια, Σχισμένος, Παπαρούνης, Τσελά, Μανιώτης, Κραμπής (20' Νταλάκας / 74' Μαργαρίτης), Χούσος, Παπακίτσος Α. (61' Παπακίτσος Δ.), Μπότσαρης (89 Βασιλάκος), Σιδηρόπουλος

ΠΑΣ Πρέβεζα (Βλάχος): Καραπιπέρης, Σακκάς (74' Ντιαό), Λαζανάς, Καρμοκολιάς, Ιασωνίδης, Γκίνι (65' λ.τρ. Σκαμνέλος), Ράμα (25' λ.τρ. Κόκκαλης), Φερεντίνος, Μπατμάς (82' Κατσαρός), Παπαδόπουλος, Ελέζι