Νίκη στο τέλος για την ΑΕΞ

Σε ένα ματς με έντονο σασπένς, η ΑΕΞ επικράτησε της Μέλισσας στο 90' με 2-1.

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕ Ξηροβουνίου, επικρατώντας της Μέλισσας με 2-1. Οι δύο ομάδες είχαν φάσεις για γκολ, και θα μπορούσαν να πάρουν και οι δύο τη νίκη, με τους γηπεδούχους τελικά να καταφέρνουν να πάρουν το ροζ φύλλο. Η ΑΕΞ προηγήθηκε νωρίς, με το Δόση μόλις στο 3ο λεπτό να παίρνει μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και να σουτάρει, με τον Αλεξίου παρά την αντίδρασή του να μην μπορεί να αποσοβήσει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο επιθετικοί, και στο 16ο λεπτό, ο Σπύρου σούταρε από πλάγια με το αριστερό, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 33', ο Τσιάτσος σέντραρε από αριστερά, ο Σπύρου σηκώθηκε από το σημείο του πέναλτι, όμως η κεφαλιά του έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο ίδιος παίκτης άγγιξε το 1-1 στο 37', όταν άλλαξε την μπάλα πίσω από το κέντρο με το Σιαπλαούρα, έφυγε στο σπριντ από τους δύο στόπερ της ΑΕΞ, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε έβγαλε εντυπωσιακά ο Τσάιμος. Στο 40ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, όταν ο Παπανίκου είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι αν και με δέκα ποδοσφαιριστές, ήταν πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα, με τον Παπακίτσο στο 52' να κάνει πολύ ωραία κούρσα από δεξιά, όμως τον Αλεξίου να του αρνείται το γκολ. Στο 55ο λεπτό, ο Βίτσιος είδε την μπάλα στρωμένη και με πολύ ωραίο σουτ, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Στο 63', επήλθε αριθμητική ισορροπία, με το Σταμούλη να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, και στην εξέλιξη της φάσης, το φάουλ του  Βίτσιου αφού πέρασε από όλους, ο Κολιός της άλλαξε ελάχιστα πορεία, όμως αυτή σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Αλεξίου. Ο τερματοφύλακας της Μέλισσας λίγο έλειψε στη συνέχεια να πετύχει ένα αυτογκόλ για χαϊλάιτ, όταν βγήκε να διώξει όμως βρήκε την μπάλα με ανάποδα φάλτσα, αυτή πήρε κατεύθυνση προς το τέρμα, όμως έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Τελικά, στο 72ο λεπτό, η Μέλισσα έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Σπύρου έσπασε στον Μπακοχρήστο που σούταρε πολύ δυνατά, ο Τσάιμος απόκρουσε ασθενώς, και στην επαναφορά ο Δράκος με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-1. Ο Μπακοχρήστος απείλησε με δυο ακόμα μακρινά σουτ στη συνέχεια που έφυγαν ψηλά, για να αγγίξει το προβάδισμα η Μέλισσα στο 84', όταν μετά από εξαιρετική ανάπτυξη η μπάλα έφτασε στο Σπύρου, που έβγαλε το Δράκο απέναντι από τον Τσάιμο, εκείνος κοντρόλαρε και πλάσαρε υπό πίεση, όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς όδευε προς την ισοπαλία, στο 90ο λεπτό ο Γεωργάρας έκανε ότι ήθελε από αριστερά, πάτησε περιοχή και έσπασε την μπάλα στον Παπακίτσο, που έγραψε το 2-1, πληγώνοντας την ομάδα στην οποία ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά και χαρίζοντας τη νίκη στην ΑΕΞ.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Τσάιμος, Παπανίκου, Σιαμέτης (68' Γεωργάρας), Θάνος, Βίτσιος (91' Τζούκας), Ανυφαντής, Στέργιος, Καλιακάτσος, Δόσης, Κολιός (80' Χουλιάρας), Παπακίτσος

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Αλεξίου, Κοσταντίνι, Τσιάτσος (60' Μπακοχρήστος), Κούσης, Σταμούλης, Σαγάνης, Πολύζος, Δεληκούρας (54' Πάνος), Σιαπλαούρας (46' Δράκος), Σπύρου, Κότσιαλος