Νίκη σε ένα μέτρο ποιοτικά ματς για το Πέτα

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, οι Φιλέλληνες επικράτησαν με 2-0 του Ολυμπιακού Καλοβάτου.

Στο πιο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι της αγωνιστικής, Φιλέλληνες και Ολυμπιακός Καλοβάτου, που έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους, αλλά δεν μπορούν να στοχεύσουν στα μπαράζ, δεν πρόσφεραν ιδιαίτερο θέαμα, στο Πέτα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στο τελευταίο τέταρτο με 2-0. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, και όδευε προς τη λευκή ισοπαλία, όμως η αποβολή του Νίκαρη στο 70ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες στο ματς, δίνοντας στους Φιλέλληνες την ευκαιρία να βγουν στην επίθεση και να ψάξουν ένα γκολ.

Στο 76ο λεπτό, ο νεαρός Σφήκας επιχείρησε σέντρα σουτ από πλάγια, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Λαζανά, για το 1-0. Στο 88ο λεπτό, ο Μπιρμπίλης, προσπάθησε να σημειώσει ένα εντυπωσιακό γκολ, κόντρα στην πρώην ομάδα του, όμως το σουτ που επιχείρησε λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Γεροδήμου. Αφού δεν ήρθε η ισοφάριση στη φάση αυτή, στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Τσάκαλος με πολύ ωραία ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του.

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Στούπας Παύλος

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Βάσιος, Γεωργής, Δήμος, Κατέρος, Σαμαρτζής (46' Σιαπάτης), Τσέτσος (66' Ροβίνας), Σφήκας (85' Ξανθός), Ντιβέρης (46' Οικονόμου), Τσάκαλος, Κώτσης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Λαζανάς, Χαϊντάρι, Καλαμπαλίκης, Βίτσιος, Τζώρας, Μπιρμπίλης, Τσώλης, Σιαπέρας, Νίκαρης, Δάρδας, Καλύβας