Νίκη-πρόκριση για τους Φιλέλληνες κόντρα στον Αστέρα και τώρα τελικός!

Στον τελικό του πρωταθλήματος που θα κρίνει την άνοδο στην Α' κατηγορία, προκρίθηκαν οι Φιλέλληνες Πέτα μετά την επικράτησή τους με 2-0 κόντρα στον Αστέρα Ρόκκα.

Το ρόλο του φαβορί επιβεβαίωσαν στο χθεσινό ματς στο Πέτα οι πρωτοπόροι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, Φιλέλληνες, οι οποίοι με δύο γκολ, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και στις καθυστερήσεις κατέβαλαν την αντίσταση του μαχητικού Αστέρα και προκρίθηκαν στον τελικό του πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν σε ουδέτερη έδρα, διατηρώντας όμως το πλεονέκτημα της ισοπαλίας, την Πρόοδο Ρωγών. Οι Φιλέλληνες ήταν από την αρχή της σεζόν ανάμεσα στα φαβορί για το πρωτάθλημα, πέτυχαν τον πρώτο τους στόχο να τερματίσουν στην 1η θέση και τώρα θα παλέψουν στο μεγάλο τελικό για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, που θα σημάνει την επιστροφή της ομάδας στην Α' κατηγορία, μετά από δύο σεζόν στη Β'.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση, όμως χρειάστηκε να φτάσουμε στο ημίωρο της αναμέτρησης για να απειλήσουν για πρώτη φορά με αξιώσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όταν από κεφαλιά πάσα του Κώτση, ο Σ. Σταμάτης από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Σταμούλη, ο οποίος απέναντι από τον Ντεκούλη δεν τελείωσε τη φάση αλλά πάσαρε στον Μήτσο, που από πλάγια θέση έκανε το σουτ, όμως ο Ντεκούλης απέκρουσε εντυπωσιακά. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Φιλέλληνες απείλησαν ξανά, όμως το μακρινό σουτ του Σ. Σταμάτη χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε άουτ, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Φιλέλληνες μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν στο 48', όταν από εκτέλεση κόρνερ του Καλύβα, ο Γρούμπας ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Το γκολ που έβαλε της βάσεις για την πρόκριση για την ομάδα του Πέτα ήρθε στο 52ο λεπτό, όταν από ωραία μακρινή διαγώνια μπαλιά του Σ. Σταμάτη, ο Κολοβός πήρε τη μπάλα στην περιοχή και αφού την έφερε στο αριστερό, πλάσαρε στην απέναντι γωνία για το 1-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι που μόνο με νίκη θα περνούσαν στον τελικό, προσπάθησαν με γεμίσματα και ανεβάζοντας περισσότερους παίχτες στην επίθεση να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να απειλήσουν τον Σπυράκο, με τους Φιλέλληνες από την πλευρά τους να ψάχνουν μία αντεπίθεση για να πετύχουν ένα ακόμη γκολ, χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από εκτέλεση φάουλ του Σ. Σταμάτη, ο φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα Γρούμπας, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντεκούλη. Ο Αστέρας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση και τη σεζόν με παίχτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση φιλάθλων ο Σιαπέρας, ενώ την κόκκινη κάρτα είδε μετά το τέλος της αναμέτρησης και ο Κρεμίδας, ο οποίος εξύβρισε τον α' βοηθό.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Βασιλάκης Στέργιος

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας): Σπυράκος, Ζιώρης, Κάτσινος (84' Γεωργής), Ντιβέρης, Γρούμπας, Κολοβός (80' Κώστας), Σταμούλης (67' Σταμάτης Ι.), Καλύβας, Μήτσος, Σταμάτης Σ., Κώτσης Α. (46' Θεοδωρής)

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Ντεκούλης Γ., Υφαντής, Συγίζης, Πανέτας Α. (77' Νίκαρης), Σιαπέρας, Μάης, Μήλιος, Γκανιάτσας Χ. (60' Γκανιάτσας Ηλ.), Χαϊντάρι, Κρεμίδας, Τασούλας (60' Πανέτας Γ.)