Νίκη παραμονής για τον Παναγροτικό

Η ομάδα του Αγ. Σπυρίδωνα εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική της έδρας της και επιβλήθηκε της Φιλοθέης με 1-0.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια του για παραμονή στην κατηγορία πέτυχε ο Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα, απέναντι στη γειτονική ομάδα της Φιλοθέης, και για πρώτη φορά φέτος βρέθηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια του, καθώς την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει ξανά εντός έδρας τον Δία Κωστακιών και με νίκη εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία, ανεξάρτητα τι θα γίνει στα υπόλοιπα παιχνίδια, ενώ υπό προϋποθέσεις (εκτός έδρας ήττα της Ανέζας από τη Μέλισσα) αυτό θα συμβεί ακόμα και με ήττα. Η ομάδα της Φιλοθέης από την πλευρά της γνώρισε όπως αποδείχθηκε μία ανώδυνη ήττα, αφού και μαθηματικά θα βρίσκεται στην Α' κατηγορία και τη νέα χρονιά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι μετά από λάθος του τερματοφύλακα του Παναγροτικού, Στάθη Γείτονα, με τον Κύρκο που βρέθηκε απέναντί του να πλασάρει πάνω από την εστία. Οι γηπεδούχοι στο 20ο λεπτό απάντησαν με γκολ, το οποίο έκρινε και την αναμέτρηση, όταν ο Μαυρομάτης εκτέλεσε κόρνερ και ύστερα από διαδοχικές κεφαλιές και κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Μένα εντός μεγάλης περιοχής, ο οποίος με δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία έκανε το 1-0. Στο 34' ο Νταλάκας από νέα εκτέλεση κόρνερ, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Η ομάδα της Φιλοθέης, στα υπόλοιπα λεπτά του α' μέρους, ανέβασε την απόδοσή της και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 43’, με τον Καραγιάννη να πλασάρει και τον Γείτονα εκτός περιοχής να καταφέρνει να τον σταματήσει με το σώμα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν όπως τελείωσαν το πρώτο μέρος, και είχαν διαδοχικές ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 48', ο Γείτονας απέκρουσε στο δεξί παραθυράκι του, σουτ του Κύρκου, ενώ ένα λεπτό αργότερα και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, υπήρξε αναμπουμπούλα στην περιοχή, ο Καραγιάννης σούταρε χαμηλά στη αριστερή γωνία, ο Γείτονας απέκρουσε ξανά, για να δώσει τέλος στην πολιορκία ο Νταλάκας που απομάκρυνε. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Καραγιάννης δοκίμασε με απεύθειας εκτέλεση φάουλ να νικήσει τον Γείτονα, ο οποίος όμως έπεσε στην αριστερή πλευρά του και κράτησε το μηδέν σε ακόμη μία φάση. Ο Παναγροτικός φάνηκε ξανά επιθετικά στο 69', με τον Μαυρομάτη να δοκιμάζει με τη σειρά του απευθείας κερδισμένο φάουλ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, έσκασε μπροστά από το τέρμα και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κατσαντούλα. Μετά από αυτή τη φάση οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν στο ματς, δεν ρίσκαραν, και με περισσότερη οργάνωση πλέον στην άμυνα, κατάφεραν να κρατήσουν το 1-0 και να φτάσουν στην πολύτιμη νίκη.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Μέκιος Σπύρος

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος): Γείτονας Ε., Στέργιος, Γεωργάρας Θ., Νταλάκας, Μπότσαρης, Μένα (57' Γεωργάρας Κ.), Βαΐτσης (73' Ντάκουλας), Βράκας, Μπάλλιας, Γεωργάρας Λ. (14' λ.τρ. Νάσκαρης), Μαυρομάτης

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας): Κατσαντούλας, Τζώρας, Κατσιγιάννης, Παππάς, Ευθυμίου, Τολιάκης, Γκαρτζονίκας, Καραγιάννης, Τσιάπαλης, Ζώης, Κύρκος