Νίκη παραμονής για τις Σελλάδες κόντρα στην ΑΕΚΠ

Την παρουσία της στην Α' κατηγορία και τη νέα σεζόν εξασφάλισε η ΑΕ Σελλάδων.

Η ΑΕ Σελλάδων πέτυχε χθες κόντρα στην ΑΕΚΠ την πρώτη της νίκη για τη φετινή σεζόν εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου (οι άλλες 2 ήταν με την ΑΕ Καμπής που δεν κατέβηκε) και σε συνδυασμό με τις τρεις ισοπαλίες (2 με Μέλισσα και 1 με Σκουφά) εξασφάλισε την παραμονή της στην Α' κατηγορία και για τη νέα σεζόν. Από την άλλη πλευρά η ομάδα των Κιρκιζατών Πλησιών που επίσης είχε μία νίκη κόντρα στις Σελλάδες, αλλά μόλις μία ισοπαλία κόντρα στον ΠΑΣ Κομμένου, πλέον θα περιμένει να δει τι μέλλει γενέσθαι στη Γ' Εθνική, καθώς σε περίπτωση που η Αναγέννηση υποβιβαστεί, θα υποβιβαστεί και η ίδια στη Β' κατηγορία.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι ανάμεσα σε δύο αδελφά σωματεία, ανάμεσα σε παιδιά που γαλουχήθηκαν στην ίδια ακαδημία, με την ομάδα των Σελλάδων που είχε περισσότερες εμπειρίες, καθώς ήταν η τρίτη χρονιά που αγωνιζόταν σε ανδρικό επίπεδο, να επιβάλει το παιχνίδι της και να επικρατεί με 1-0, με την πιο μικρή ηλικιακά ομάδα της ΑΕΚΠ, να δείχνει επίσης θετικά δείγματα γραφής και να αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 21ο λεπτό, με τους Ευαγγελή και Σιαφάκα να αλλάζουν ωραία τη μπάλα και τον τελευταίο με σουτ μέσα από την περιοχή να κάνει το 1-0. Στο α' μέρος οι Σελλάδες απείλησαν και με τους Ζιώγο και Ευαγγελή, όμως ήταν άστοχοι στις προσπάθειες τους.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι χάρη και στις μαζικές αλλαγές στο ημίχρονο, ισορρόπησαν το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους. Στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων, ο Σταύρου απέκρουσε το σουτ του Γκίκα, με την ΑΕΚΠ να απειλεί με τους Ντούλα και Κοντό που σούταραν άουτ, ενώ ο Κοντός είχε και ένα σουτ που απέκρουσε ο Χούσος, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να βρει στο τέλος νικητές τους γηπεδούχους χάρη στο τέρμα που πέτυχαν στο α' ημίχρονο.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Χούσος (68' Μαρκετάκης), Χρήστου, Μπέκας (85' Ρεσίτης), Κατσάνος, Παπαδημητρίου, Χαβέλας, Γκίκας (68' Μεμπλικάι), Σιαφάκας Δ., Ζιώγος (85' Ντούλας Α.), Ευαγγελής, Πλατσούκας (50' Μπουζάνης Π.)

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Κωνσταντινίδης): Πήλιος (46' Σταύρου), Σκαλτσογιάννης (46' Δοσούλας), Πλούμπης, Σκούρας, Μαρέτας (46' Σιαφάκας Π.), Ντούλας Γ., Χασκής, Κοντός, Μπουζάνης Α., Μπασδέκης (46' Σερέτης), Βούλγαρης (46' Μπέλλος)