Νίκη μισή σωτηρία για τη Φιλοθέη

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε κόντρα στο Δία, η Φιλοθέη με 2-0 και ξέφυγε 7 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Σε ένα σφιχτό παιχνίδι, δίχως πολλές ευκαιρίες, η Φιλοθέη κατάφερε να επικρατήσει του Δία, με 2-0, και να ξεφύγει στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη, πιάνοντας τον Αίαντα Ράχης στη βαθμολογία. Αντίθετα, ο Δίας γνώρισε μία ακόμα ήττα και όλα δείχνουν πως θα περιμένει τον αντίπαλό του στα μπαράζ, ανάμεσα στη Μέλισσα και τις Κιρκιζάτες. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο παιχνίδι, και στο 25ο λεπτό, έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Κουτσούμπας βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως ο Γκουσάιλα το σταμάτησε σωτήρια. Στο 28ο λεπτό, ο Δίας είχε ένα καλό σουτ, που μπλόκαρε όμως σταθερά ο Κατσιγιάννης, για να ανοίξει το σκορ η Φιλοθέη στο 41ο λεπτό, όταν μετά από ενέργεια του Κύρκου και σέντρα από τα δεξιά, ο Δ. Καραγιάννης, με διπλή προσπάθεια κατάφερε να νικήσει το Γκουσάιλα μέσα από την περιοχή και να γράψει το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν βρουν νωρίς δεύτερο γκολ και να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, όταν στο 51ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Δ. Καραγιάννη, ο Σιαπέρας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Κουτσούμπα, που από καλή θέση στην περιοχή δεν λάθεψε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια διαχειρίστηκαν καλά το υπέρ τους αποτέλεσμα, μην αφήνοντας το Δία να πατήσει στην περιοχή τους. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με μακρινά σουτ του Κανελλόπουλου στο 62ο λεπτό και στο 71', όμως στην πρώτη περίπτωση η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στη δεύτερη, ο κατά συνθήκη σήμερα τερματοφύλακας, Στ. Κατσιγιάννης μπλόκαρε, με τη Φιλοθέη να κρατά μέχρι τέλους το πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Κατσιγιάννης Σ., Λαζανάς, Ευθυμίου, Σιαπέρας, Κύρκος, Τσιάπαλης, Παππάς (62' Τρούλλης), Κουτσούμπας (67' Τασούλας), Καραγιάννης Α., Καραγιάννης Δ., Κυριαζής (83' Μάρκου)

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Λύτρας (77' Μπεκιάρης), Δοσούλας Λ., Βασιλείου, Καρακώστας (66' Μπακόλας), Κανελλόπουλος, Μπαλαδήμας, Καϋμενάκης (77' Βασιλάκης), Σίμος Π., Μίκροβας (66' Χασκής), Σίμος Α. (77' Μπολιεράκης)