Νίκη με ανατροπή για τον Σκουφά κόντρα στην ΑΕΚΠ που ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες!

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Κομποτίου, η οποία κατάφερε με δύσκολη ανατροπή να κάμψει το εμπόδιο της ΑΕΚΠ που ερχόταν από σπουδαία ισοπαλία κόντρα στην Αναγέννηση.

Οι γηπεδούχοι αν και μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν στο πεντάλεπτο με ένα σουτ του Στ. Δήμου που πέρασε άουτ, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό, όταν από απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα έφτασε στον Τσίρο, αυτός τροφοδότησε τον Τζελιλάι, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Κασελούρη και κατέληξε στα δίχτυα του Μπακόλα για το 0-1. Ο Σκουφάς στη συνέχεια αν και είχε το έλεγχο του αγώνα, λόγω και του σοκ του τέρματος που δέχθηκε δυσκολευόταν επιθετικά, έχοντας όμως μεγάλη φάση για να ισοφαρίσει στο 36', με τον Μαλτέζο μετά από ωραίο ανάποδο ψαλίδι να βλέπει τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Σκουφάς απείλησε ξανά πρώτος με σουτ του Στ. Δήμου, το οποίο απέκρουσε ο Παπαχαρίσης. Ακολούθησε, επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα-τελείωμα του Π. Δήμου, με τους φιλοξενούμενους, να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, με τον Μπακόλα να νικά σε τετ-α-τετ τον Τσίρο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στο ημίωρο του αγώνα, έμειναν με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Πανή για διαμαρτυρία για πέναλτι που δεν δόθηκε στην ομάδα του. Εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και έφτασαν στην ισοφάριση στο 75ο λεπτό, όταν μετά από κεφαλιά του Ντάβανου, από την οποία η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ο Χεμπέγια με νέα κεφαλιά έκανε το 1-1. Ακολούθησε νέα αποβολή για την ΑΕΚΠ, με τον Χαϊντάρι να βλέπει τον δρόμο για τα αποδυτήρια σε διαμαρτυρία του για οφσάιντ, αλλά και νέο γκολ και ανατροπή του σκορ από τον Σκουφά, με τον Ντάβανο στο 82ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γρηγορίου να πετυχαίνει το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 93ο λεπτό ο Στ. Δήμος, έπειτα από κόντρα επίθεση και πάσα του Μαλτέζου. Τέλος, να αναφέρουμε ότι την κόκκινη κάρτα είδε για τους φιλοξενούμενους και ο Νάκης, ο οποίος βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας του, με την ΑΕΚΠ να προχωρά και σε ανακοίνωση για τη διαιτησία του αγώνα, από την οποία έχει πολλά παράπονα και μπορείτε να τη διαβάσετε παρακάτω.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Βασιλάκης Στέργιος - Μέκιος Σπύρος

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Μπακόλας, Παπαγιάννης, Μπελής, Χεμπέγια, Κασελούρης Π., Δήμος Π. (46' Τσούμαλης), Ζαχαράκης (60' Καρδάσι), Ντάβανος (88' Στράτος), Δήμος Σ., Γρηγορίου, Μαλτέζος

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Παππάς): Παπαχαρίσης, Χαϊντάρι Σ., Κωνσταντίνου, Τζιανούμης, Καλύβας, Αθανασιάδης (83' Σερέτης), Ξυλογιάννης (83' Μπέλλος), Πανής, Τζελιλάι, Τσίρος, Αρναουτόπουλος (53' Βασιλάκης)

Ανακοίνωση ΑΕΚΠ:

«Καταρχάς θα θέλαμε να πούμε ένα ευχαριστώ στην ομάδα του Σκουφά Κομποτίου για την φιλοξενία στον σημερινό αγώνα και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια! Η ΑΕΚΠ δεν έχει διαμαρτυρηθεί ποτέ για διαιτησία αλλά αυτά που συνέβησαν σήμερα στον αγώνα με αντίπαλο τον Σκουφά Κομποτίου δεν είναι μόνο απαράδεκτα αλλά και αδιανόητα!

Η ομάδα μας διαμαρτύρεται για καθαρό πέναλτι πάνω στον παίκτη μας Τζελιλάι στο δεύτερο ημίχρονο πριν την περιβόητη πρώτη αποβολή που πήραμε για την οποία θα πούμε και μετά. Όλοι όσοι ήταν στο γήπεδο το είδανε αντίπαλοι και μη! Μόνο ο διαιτητής του συγκεκριμένου αγώνα δεν το είδε! Ο λόγος; Δεν γνωρίζουμε… και ενώ ήμασταν στο 0-1! Κομβικό σημείο! Και πλέον πρέπει να αναρωτηθούμε τι είναι πέναλτι αν αυτό που έπρεπε να δοθεί σήμερα δεν δόθηκε!

Η ομάδα μας επίσης  διαμαρτύρεται για την άδικη αποβολή του ποδοσφαιριστή μας Πανή Σπύρου! Ο ποδοσφαιριστής μας που μέχρι στιγμής δεν έχει δώσει κανένα δικαίωμα σε κανένα σε μια φάση του αγώνα έβρισε τον εαυτό του (δεν έβρισε θεία που γνωρίζουμε ότι είναι απευθείας κόκκινη) έφαγε κόκκινη γιατί ο διαιτητής νόμισε πως έβρισε αυτόν! Απευθείας κόκκινη!! Έκανε λάθος! Αφήνοντας την ομάδα μας με 10 παίκτες και ενώ το σκορ ήταν 0-1! Αν κ όλο το γήπεδο άκουσε τι είπε ο ποδοσφαιριστής μας, ο διαιτητής ανακάλυψε η φαντάστηκε την αντωνυμία «σου» μετά την έκφραση του, λέξη που ποτέ δεν είπε!

Όσο για τις άλλες δυο κόκκινες που καταλογίστηκαν στην ομάδα μας καθώς ολοκληρώσαμε τον αγώνα με 3 κόκκινες για την δεύτερη είναι δικαιολογημένη και ζητάμε συγγνώμη για την συμπεριφορά του παίκτη μας και για την τρίτη κόκκινη κάρτα απαράδεκτη.

Παρά τα τεράστια προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζουμε φέτος προσπαθούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί κ να βγάλουμε αξιοπρεπώς την χρονιά αλλά τέτοιου είδους διαιτησίες με δυο απαράδεκτες κ ανύπαρκτες κόκκινες και ένα πέναλτι που δεν δόθηκε ποτέ μας φτάνουν στα όρια μας που ήδη έχουν φτάσει πάτο. Ένα μεγάλο κρίμα για τον κόπο των παικτών μας χωρίς και πάλι να το τονίσουμε να έχουμε κανένα απολύτως παράπονο από την ομάδα του Σκουφά! Ίσα ίσα.

Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εκτός από τα συνεχίσουμε όσοι έχουμε μείνει! Μπράβο σε όλα τα παιδιά! Και ευχόμαστε τέτοια φαινόμενα να εξαλειφθούν για το γενικό καλό του ποδοσφαίρου με βάση το πόσες ομάδες έχουν μείνει και την προσπάθεια που κάνουνε για να κατέβουνε στο πρωτάθλημα με ότι προβλήματα μπορεί να έχουν! Δεν ζητήσαμε κάτι παραπάνω από το σωστό, αυτό που λέει ο κάθε κανονισμός και αυτό που θα έπρεπε να γίνει!»