Νίκη με 4-2 κόντρα στην ΑΕΚΠ για το Κλειδί

Σε ένα ματς που αναμετρήθηκαν δύο από τις καλές ομάδες της κατηγορίας, το Κλειδί, επικράτησε με 4-2 της ΑΕΚΠ.

Νίκη που τον κρατάει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, πέτυχε ο ΑΟ Κλειδίου, που επικράτησε δύσκολα της ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών, με 4-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 14ο λεπτό, με τον Κολιοκώστα, που πέρασε λίγο νωρίτερα ως αλλαγή στη θέση του Στέφανου Δήμου, στην πρώτη του εμφάνιση με τη νέα του ομάδα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ να γράφει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να απαντήσουν, και στο 21ο λεπτό, έφεραν το ματς στα ίσα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Παππά, ο Γιώτης με ωραία γυριστή κεφαλιά, έφερε το ματς στα ίσα. Ο ΑΟΚ έψαξε άμεσα το γκολ, και κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμά του στο 33ο λεπτό, όταν μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας και πάσα του Δήμου, ο Φελέκης με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναφέρουν το παιχνίδι στα ίσα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το 2-1 να μένει ως την ανάπαυλα.

Ότι δεν κατάφεραν στο πρώτο μέρος, το κατάφεραν στις αρχές της επανάληψης οι παίκτες του του Αλ. Παππά, με το Γιώτη στο 49' να βγάζει με πολύ ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, τον Τσίρο σε θέση τετ α τετ, και εκείνον να πλασάρει ψύχραιμα, για το 2-2. Στο 67ο λεπτό, το Κλειδί από στημένη μπάλα, κατάφερε να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Κολιοκώστα να εκτελεί φάουλ, το Μίγδο να παίρνει την πρώτη κεφαλιά, και το Σαγάνη με κοντινό πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αλεξίου, γράφοντας το 3-2. Στο 72ο λεπτό, ο Μίγδος βγήκε σε θέση τετ α τετ από πλάγια όμως ο Αλεξίου το σταμάτησε, για να καθαρίσει το ματς, τελικά ο ΑΟ Κλειδίου, στο 83ο λεπτό, όταν από σέντρα του Πέτσα, ο Μίγδος και πάλι μπήκε στη φάση, και ο Δήμος που επωφελήθηκε, με πλασέ από πλάγια θέση, διαμόρφωσε το τελικό 4-2, που φέρνει τον ΑΟΚ μια ανάσα από την κορυφή, ενώ την επόμενη βδομάδα έχει δύσκολη έξοδο, καθώς αντιμετωπίζει την πληγωμένη Δόξα, στο "Γεώργιος Γιολδάσης".

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Μπόνιας, Χάρος, Φελέκης, Σαγάνης, Πέτσας, Κατσαρός, Δήμος Π. (85' Σκορίλας), Βασιλάκης, Δήμος Στ. (9' λ.τρ. Κολιοκώστας), Μπαλαδήμας, Μίγδος (89' Καραχρήστος)

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Αλεξίου, Χαϊντάρι Σ., Κωνσταντίνου, Νάκης, Μήτσιος, Δάρδας, Παππάς, Ξυλογιάννης, Γιώτης, Ρέντζιος (46' Σίμος), Τσίρος