Νίκη με 3-1 για τη Φλωριάδα

Η Φλωριάδα απέναντι στον Αχιλλέα Νεοχωρίου, έβαλε τις βάσεις για τη 19η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα από νωρίς στο παιχνίδι.

Στο 11ο λεπτό μετά από προσωπική ενέργεια του Νικολαΐδη, η μπάλα έφτασε στον Μήτσιο, ο οποίος με την σειρά του τροφοδότησε τον Αντωνίου στο σημείο του πέναλτι, με τον εξτρέμ της Φλωριάδας να σκοράρει το 1-0. Στο 24' ο Μαργαρίτης σέντραρε, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού και ο διαιτητής κ. Μάνος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μήτσιος που ανέλαβε να το εκτελέσει ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 2-0. Στο 30' από κόρνερ του Μαργαρίτη και κεφαλιά του Χρήστου η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλά σουτ με τον Νικοπολίδη και τον Κατσαρό αντίστοιχα, το πρώτο έφυγε λίγο άουτ, ενώ το άλλο το απέκρουσε ο Κόπανος. Στο 40' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Τολιάκης μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά (36', 40') είδε δύο κίτρινες κάρτες.

Στην επανάληψη, αν και με παίκτη λιγότερο οι παίκτες του Αχιλλέα κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1. Στο 52' από μακρινό φάουλ και κεφαλιά πάσα στο δεύτερο δοκάρι, ο Βούλγαρης με νέα κεφαλιά έκανε το 2-1. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και έχασαν δύο κλασσικές ευκαιρίες με τον Μήτσιο. Τελικά στο 65' από σέντρα του Χρήστου, ο Πέτσας με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 3-1, δίνοντας ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του και κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη των γηπεδούχων.

Διαιτητής: Μάνος Δημήτρης  Βοηθοί: Γκόκα Κατερίνα - Νούσιας Οδυσσέας

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου): Μπακόλας, Χρήστου, Πέτσας, Βασιλάκης, Νικολαΐδης (70' Μπάχα), Καλαμπούκης (80' Μάρκος), Κατσαρός (67' Νταλάκας), Νικοπολίδης, Αντωνίου, Μαργαρίτης, Μήτσιος

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Κόπανος, Γιαννούλης, Τολιάκης, Σκάρας, Cela, Παππάς, Stoja (75' Ράπτης), Βούλγαρης, Νάτσιος Δ. (61' Πάνος), Κωσταδήμας, Νάτσιος Χ. (78' Κοστρένι)