Νίκη και βήμα ανόδου για την Ανέζα

Σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση της ανόδου στην Α' κατηγορία μετά από χρόνια, έκανε ο ΠΑΣ Ανέζα, επικρατώντας της Κυράτσας με 3-0.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Ανέζα με 3-0 επί της Κυράτσας στην έδρα της, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την άνοδό της στην Α' κατηγορία. Το πρώτο μέρος δε διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τη νευρικότητα να είναι εμφανής και την Ανέζα να δείχνει αγχωμένη από την επιτακτικότητα του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, και ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς νωρίς, όταν στο 47ο λεπτό, ο Μυτικιώτης έκανε ωραία προσωπική προσπάθεια, απέφυγε έναν αντίπαλο, και με πλασέ στην απέναντι γωνία, έγραψε το 1-0 για την ομάδα του. Λίγο πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα, οι παίχτες του Δημήτρη Μπέτσα διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Τσαμπάς επωφελήθηκε, έσπασε την μπάλα στο Βαρέλη, που δε δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να κάνει το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 75ο λεπτό ο Ζώης, με εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος από το Σταμούλη. Η Ανέζα είχε ακόμα μια φάση σε σουτ του Γεωργίου που εξουδετέρωσε ο Παππάς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να σκοράρουν το γκολ της τιμής, στις καθυστερήσεις, όταν ο Μπαλάγκας ανέτρεψε το Φελέκη, όμως ο ίδιος ο Φελέκης που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, νικήθηκε από τον Τσαμπά, με το 3-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Τράμπας Θωμάς

ΠΑΣ Ανέζα (Μπέτσας) : Τσαμπάς M., Κωτσαρίνης, Ντιβέρης, Ντούλας, Μπαλάγκας, Σιώζος (39' Στεργίου Π.), Ζώης (76' Στεργίου Ηλ.), Μυτικιώτης, Τσαμπάς Π. Βαρέλης (81' Γεωργίου Λ.), Παπαγεωργίου

ΑΟ Αγ. Δημητρίου (Νίκου) : Παππάς, Κάλλιας, Οικονόμου (46' Μακρής Αγγ.), Μακρής Κ., Σταμούλης, Βάσιος, Φελέκης, Κάτσινος, Παλιούρας (62' Ντάκουλας), Καυκιάς, Βαζούρας (67' Τσίρκας)