Νίκη και τώρα "τελικός" για τον Απόλλωνα

Πέρασε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα από το Πέτα, το Γλυκόριζο, επικρατώντας των Φιλελλήνων με 0-4.

Έκανε το καθήκον του ο Απόλλων Γλυκορίζου, επικρατώντας του Πέτα με 0-4, και πλέον θα παίξει την είσοδο στα μπαράζ, στο εντός έδρας ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την ΑΕΞ, όπου του αρκεί και η ισοπαλία. Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή, στο 18ο λεπτό όταν ο Κορέλης σούταρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 25' ο Δήμητσας από πλάγια θέση, επιχείρησε σέντρα σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και έξυσε το δοκάρι καταλήγοντας κόρνερ. Στο 39ο λεπτό, ο Κορέλης με ψηλοκρεμαστό σουτ, έξω από την περιοχή έκανε το 1-0, με τη μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι, πετυχαίνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό σουτ του Τσέτσου που έφυγε άουτ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους όμως στην επανάληψη ο Απόλλων καθάρισε το ματς.

Συγκεκριμένα, στο 47ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δήμητσα, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Γιώτης με προβολή έκανε το 0-2. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, όταν ο Κατέρος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε όμως απόκρουσε ο Ντεκούλης. Στο 60' ο Κώτσης πλάσαρε από πλάγια θέση τετ α τετ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 59ο λεπτό, ο Γρηγορίου με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-3, ενώ λίγο αργότερα ο Γιάννενας αφού ξεμαρκαρίστηκε ωραία έξω από την περιοχή, πλάσαρε, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καταλήγοντας για χιλιοστά άουτ. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Παππάς, αφού έκοψε ωραία τη μπάλα και σούταρε στο αριστερό "παραθυράκι" του Παπαχαρίση. Οι Φιλέλληνες είχαν ακόμα μια καλή στιγμή και πάλι με τον Κώτση, που μετά από σπάσιμο της μπάλας στο ύψος του πέναλτι σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντεκούλη. Τελευταία καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Παππά, ο Γιώτης έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ καταλήγοντας στην εξωτερική πλευρά των δικτύων

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Πολύζος - Καμενης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Παπαχαρίσης, Κώτσης, Ζάμπας, Γούλας, Τσουρης, Τσέτσος (60' Σφήκας), Ροβίνας, Γεωργής, Κώστας (46' Σταμάτης), Βάσιος (73' Γεωργής Δ.), Κατέρος

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Ντεκούλης, Τριαντάφυλλος, Καφαλής, Κατσιγιάννης, Γιώτης, Χαϊντάρι, Γεωργάκης (77' Νούτσος), Δήμητσας, Κορέλης (39' Γιάννενας), Δήμος, Γρηγορίου (72' Παππάς)