Νίκη-χρυσός για Εθνικό, ανώδυνη ήττα για Καραϊσκάκη

Στο τοπικό ντέρμπυ ανάμεσα στον Εθνικό Φιλιππιάδας και την ΑΕ Καραϊσκάκης, οι γηπεδούχοι με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, πήραν τη νίκη με 2-1.

Την περιγραφή του παιχνιδιού σας προσφέρει το συνεργείο:
ΠΑΠΑΤΣΙΜΠΑΣ
ΕΜΠΟΡΙΑ ΑΝΤΑΛ/ΚΑ ΑΥΤ/ΤΩΝ - ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ - ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ (Zavoli) -
ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ (Hellas Service)
ΕΔΡΑ : ΙΜΑΡΕΤ ΑΡΤΑΣ - ΕΛΕΟΥΣΑ ΤΗΛ. 2681072338

Υγραεριοκίνηση για full injection κινητήρες από 599 € αποκλειστικά στο συνεργείο
Παπατσίμπας.

Σημαντικότατη νίκη πέτυχε ο Εθνικός Φιλιππιάδας κόντρα στην ΑΕ Καραϊσκάκης, κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα στο γήπεδο και να απειλούν στο 3ο λεπτό, με το Γυφτοκώστα να βγαίνει απέναντι από τον Τρανουλίδη, όμως τον γκολκίπερ του Εθνικού να το νικά, για να έρθει ο Ευαγγέλου στη συνέχεια και να στείλει με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Στο 14ο λεπτό, και στην επόμενη φάση του Καραϊσκάκη, ήρθε το 0-1, με τον Κόλλινς με εξαιρετική λόμπα, να νικά τον Τρανουλίδη, πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, και στο επόμενο λεπτό, ο Μπαλογιάννης σέντραρε, όμως ο Μπαστάνης με κεφαλιά σημάδεψε άστοχα. Σον υπολειπόμενο χρόνο του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν μικροευκαιρίες, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Στην επανάληψη, ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και προειδοποίησε στο πρώτο τέταρτο με το Μιχάλη, τον Μπαλογιάννη αλλά και τον Τσουλιάη να νικιούνται όμως σε όλες τις περιπτώσεις από τον Ανδρούτσο. Τελικά, στο 61ο  ήρθε η ισοφάριση, όταν ο Μιχάλης σε πρώτο χρόνο νικήθηκε από τον Ανδρούτσο, όμως ο επερχόμενος Μπαλογιάννης πλάσαρε από κοντά, για το 1-1. Ο ίδιος παίχτης ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του, τέσσερα λεπτά μετά, όταν μετά από σέντρα του Κουμπή, ο πήρε την κεφαλιά, και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ανδρούτσου, γράφοντας το 2-1. Στο χρόνο που απέμενε για τη λήξη, ο Εθνικός έσφιξε την άμυνά του και κράτησε μέχρι τέλους το νικηφόρο αποτέλεσμα, κάνοντας ένα τεράστιο βήμα προς τη σωτηρία του, η οποία τις τελευταίες βδομάδες, είχε αρχίσει να κλονίζεται. Από τη μεριά της η ΑΕ Καραϊσκάκης, υπέστη μια ανώδυνη ήττα, καθώς με την ισοπαλία του Ολυμπιακού Βόλου, εξασφάλισε τη δεύτερη θέση, ενώ ο Απόλλων Λάρισας από τη μεριά του στέφθηκε και μαθηματικά Πρωταθλητής, μετά τη σημερινή νίκη επί του Τηλυκράτη, και του χρόνου θα βρίσκεται στη Football League.

Διαιτητής : Τάσης Γιώργος  Βοηθοί : Κόλλιας Θανάσης - Κοττορος Μανώλης

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος) : Τρανουλίδης, Μαλλάτος (74' Κορέσι), Μανιώτης, Δημουλάς, Τσιφλίδης, Λέντζος, Μπαστάνης, Τσουλιάης (88' Στούπας), Κουμπής, Μπαλογιάννης, Μιχάλης

ΑΕ Καραϊσκάκης (Θεοδοσιάδης) : Ανδρούτσος, Καψάλης, Λάμπρου, Βελέτης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς (70' Ηλίας), Χαρτσιάς (85' Ζυγκερίδης), Ντατίδης, Γυφτοκώστας (77' Μαζιώτης), Κουσίδης, Ευαγγέλου