Νίκη χωρίς άγχος για την Αναγέννηση

Χωρίς να συναντήσει προβλήματα, η Αναγέννηση επικράτησε εύκολα με 0-2 της ΑΕ Ξηροβουνίου στην Καμπή, φτάνοντας τις 20 νίκες σε 20 αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Δημήτρης Παπακίτσος με σουτ λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Τσάϊμο για το 0-1, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του. Στο 19ο λεπτό, ο Σιδηρόπουλος από πλάγια είχε ένα σουτ που πέρασε "ξυστά" άουτ, για να σημαδέψει στο 28ο λεπτό το δοκάρι, ύστερα πάσα του Παπακίτσου. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, όταν με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση συνέχισε να απειλεί και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 63ο λεπτό, όταν έπειτα από μπαλιά του Τσελά, ο Σιδηρόπουλος αυτή τη φορά με προβολή πρόλαβε τον τερματοφύλακα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Στο 72' ο Σταμούλης από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 82' ο Αλέξανδρος Παπακίτσος έκανε την κούρσα από τα δεξιά και βγήκε απέναντι από τον Τσάϊμο, όμως το τελείωμα του ήταν πάνω στον τερματοφύλακα της ΑΕΞ. Στο 89' ο Σιδηρόπουλος σέντραρε, ο Αλέξανδρος Παπακίτσος έκανε την κεφαλιά, όμως ο Τσάϊμος μπλόκαρε ξανά, με την Αναγέννηση να έχει δύο ακόμα καλές στιγμές για ακόμη ένα γκολ στις καθυστερήσεις, όμως ο Σταμούλης δεν βρήκε δίχτυα από κοντά και ο Αλέξανδρος Παπακίτσος σημάδεψε εντελώς άστοχα. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, όμως δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Μπακόλα.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Διονύσης Δημήτρης  - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς): Τσάϊμος, Χουλιάρας (62' Ζιώρης), Παπανίκου, Τρούλλης (73' Θάνος), Σιαμέτης, Μανδουραράκης (78' Τσιάπαλης), Τζούκας, Βίτσιος, Ανυφαντής, Δόσης, Κολιός

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπακόλας, Θεοδώρου, Παπαρούνης, Κραμπής, Γιαννούλης, Δεληκούρας (58' Τσελά), Κατσαρός (77' Λύτος), Ασπροποταμίτης (84' Γκαρτζώνης), Σταμούλης, Παπακίτσος Δ. (62' Παπακίτσος Α.), Σιδηρόπουλος