Νίκη για την Καμπή κόντρα στη Φιλοθέη και άνοδος στην 3η θέση

Τέταρτη σερί νίκη για την Καμπή, η οποία σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ήττα του Σκουφά από τη Δόξα εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Καμπής, η οποία επικρατώντας με 2-1 επί της Φιλοθέης, ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, και πλέον βρίσκεται στο +2 από τον Σκουφά, τον οποίον θα αντιμετωπίσει στο Κομπότι την επόμενη αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στο πρώτο τέταρτο είχαν ήδη δύο δοκάρια, αρχικά σε κεφαλιά του Δήμου και στη συνέχεια σε σουτ του Δημουλιά. Στο 22' ο Μπακοδήμος έπειτα από ωραία προσπάθεια είχε σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή που πέρασε άουτ, ενώ για τους φιλοξενούμενους η πιο αξιόλογη φάση ήταν ένα σουτ του Τσιάπαλη που είχε την ίδια κατάληξη.

Στη επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, με τον Αγγ. Καραγιάννη να έχει μία κεφαλιά την οποία απέκρουσε ο Γεροδήμος, με τον Βασιλάκο στην επαναφορά να πλασάρει άουτ. Στο 52ο λεπτό, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, όταν έπειτα από σέντρα του Δημουλιά από τα αριστερά, ο Νίκαρης με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 61' η ομάδα της Φιλοθέης έμεινε με δέκα παίχτες, λόγω της αποβολής του Σιαπέρα με δύο κίτρινες κάρτες στο ίδιο λεπτό, αρχικά για διαμαρτυρία και στη συνέχεια επειδή κλώτσησε τη μπάλα στην απόφαση του διαιτητή. Σα να μην έφτανε αυτό, στο επόμενο λεπτό η Καμπή διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Δημουλιά να κάνει ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Ακολούθησε νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Νίκαρης έσπασε στον Δήμο, όμως αυτός νικήθηκε από τον Κατσαντούλα στο τετ-α-τετ, ενώ στην επαναφορά το νέο σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός εστίας. Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο και με αρκετές ελλείψεις, κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 75ο λεπτό, με τον Αγγ. Καραγιάννη να εκτελεί φάουλ και τον Τασούλα να σκοράρει. Μάλιστα, στο 80' η ομάδα της Φιλοθέης λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από λάθος του Γεροδήμου, ο Γόγολος πάνω από τη γραμμή απομάκρυνε, η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπο του γκολκίπερ της Καμπής, και για καλή τύχη των γηπεδούχων η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Διαιτητής: Μπαΐλης Νίκος  Βοηθοί: Βουρλόκας Ζάχος - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕ Καμπής (Γιάννος): Γεροδήμος, Παλιάτσος, Γόγολος, Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Στούπας Φ. (70' Στούπας Χ.), Νίκαρης (89' Παππάς), Τζουμάκας Δ., Δήμος, Μπακοδήμος (46' Κίτσιος), Δημουλιάς

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας): Κατσαντούλας, Λαζανάς, Ευθυμίου, Σιαπέρας, Κύρκος, Τσιάπαλης, Παππάς, Τασούλας, Καραγιάννης Α., Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος