Nίκη για την Αναγέννηση στο ντέρμπι της Β' ΕΠΣΑ

Τη νίκη με 3-2 πήρε η Αναγέννηση, στο ντέρμπυ με τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων, για τη Β' ΕΠΣΑ.

Με 3-2 επικράτησε η Αναγέννηση Άρτας, στο ντέρμπι της Β' κατηγορίας κόντρα στη Νέα Αναγέννηση Αρταίων, σε ένα ματς με πολλές και γνωστές ιδιαιτερότητες. Μία από αυτές, το γεγονός πως πριν την έναρξη του ματς, και οι δύο ομάδες φώναξαν μπροστά στους πάγκους τους, "Αναγέννηση!". Με τη νίκη αυτή, οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά τους στους 7 πόντους, με τους ηττημένους όμως, να μοιάζει δύσκολο να τελειώσουν το Πρωτάθλημα με τρεις ήττες στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια. Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο 7ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του ματς, όταν από γέμισμα του Κόνιαρη ο Τζαλοκώστας προσπάθησε με γύρισμα να βρει το Νίκαρη, με το Μανοδήμο να βάζει την προβολή την τελευταία στιγμή. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 13ο λεπτό, όταν ο Γ.Α. Νταλάκας σούταρε στην κίνηση εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει αδύναμα άουτ. Η «Α» διατηρούσε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας μικροευκαιρίες με τους Βασιλείου και Στάυρου, ενώ οι φιλοξενούμενοι που έπαιζαν για δύο αποτελέσματα, έψαχναν την κόντρα επίθεση. Στο 30ο λεπτό, ο Παπακίτσος κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, και ο Γ.Δ.Νταλάκας με εξαιρετικό χτύπημα, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντεκούλη, γράφοντας το 1-0, και πανηγύρισε δείχνοντας τη φανέλα της ομάδας. Στο 32ο λεπτό, η Νέα Αναγέννηση Αρταίων προσπάθησε να απαντήσει, όταν ο Δεληκούρας έκλεψε στο κέντρο και μοίρασε στο Νίκαρη που προσπάθησε να κρεμάσει το Βαρέλη, που βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, αποσοβώντας την ισοφάριση. Στο 37ο λεπτό, η «Α» πλησίασε στο 2-0, όταν ο Μανοδήμος έκανε την προβολή στην περιοχή, όμως ο Ντεκούλης ενστικτωδώς έδιωξε, σώζοντας την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος, και μόλις στο 3ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Νταλάκα, ο Ντεκούλης δεν έδιωξε καλά με τις γροθιές, η μπάλα στρώθηκε στον Αβραμίδη που με το κεφάλι την έστειλε στα δίχτυα, για το 2-0. Στο 55ο λεπτό, από γύρισμα του Νίκαρη, ο Παππάς στόπαρε και σούταρε στην περιοχή της «Α», όμως ο Βαρέλης μπλόκαρε σταθερά. Στο 57ο λεπτό, ο Κορέσι πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς ενώ είχε κίτρινη κάρτα, έκανε πολύ δυνατό μαρκάρισμα στον Παππά και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη. Στο 59’  ο Παπακίτσος κυνήγησε μια χαμένη μπάλα, νικώντας τον Κόνιαρη και έσπασε στον Γκαρτζώνη, με την μπάλα όμως να κοντράρει. Η αποβολή αυτή άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν και να φτάνουν στο 2-1, στο 68ο λεπτό, όταν ο Νίκαρης έκανε εξαιρετική προσπάθεια και αλλαγή παιχνιδιού για τον Τριαντάφυλλο, που σούταρε δυνατά, ο Βαρέλης απόκρουσε ασθενώς και ο Τζαλοκώστας πηγαίνοντας δυνατά στην επαναφορά μαζί με το Βλάχα, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 76’, ο Γεωργούλας έκανε ωραία προσπάθεια και έσπασε την μπάλα, όμως ο επερχόμενος Βασιλείου σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι αν και με παίκτη λιγότερο, κατάφεραν να σημειώσουν και τρίτο γκολ, όταν και φάνηκε να τελειώνουν το ματς, όταν Παπακίτσος και Κολιός συνδυάστηκαν, με τον πρώτο να νικά στο σπριντ το Δερβίλη και να πλασάρει για το 3-1. Στο 82ο λεπτό, ο Δεληκούρας είχε ένα σουτ που έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι, ενώ σε φάση καρμπόν ένα λεπτό μετά, ο Βαρέλης με δύσκολη επέμβαση το νίκησε, παραχωρώντας κόρνερ. Το ματς έμοιαζε να οδεύει σε μια εύκολη νίκη των γηπεδούχων, όμως στο 89’ σε μπέρδεμα του Βαρέλη με τους αμυντικούς, ο Τζαλοκώστας το εκμεταλλεύτηκε και σούταρε από τη μικρή περιοχή, γράφοντας το 3-2. Το σκορ δεν άλλαξε στις καθυστερήσεις, με την "Α" να κατακτά τελικά, το ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Παπαμιχάηλ Αποστόλης – Δημητρόπουλος Γιάννης

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Τ.) : Βαρέλης, Αβραμίδης, Κορέσι, Μανοδήμος, Τσιφλίδης, Σταύρου, Βασιλείου (90’ Γεωργούλας Π.), Νταλάκας Γ.Α., Νταλάκας Γ.Δ. (70’ λ.τρ. Κολιός), Παπακίτσος, Γκαρτζώνης (61’ Γεωργούλας Γ.)

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Ντεκούλης, Τριαντάφυλλος, Κιούρα (75’ Γεωργακόπουλος), Δερβίλης, Κόνιαρης, Στέργιος, Παππάς, Δεληκούρας, Νίκαρης (79’ Ρώσσος), Βλάχας, Τζαλοκώστας