Νίκη για την ΑΕΞ επί της ΑΕΜ με 3-1 (vid)

Η περιγραφή του αγώνα είναι μία προσφορά από το :

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ του Γιάννη Τόλη
στη Φιλιππιάδα - Χατζηκώστα 5
Τηλ. 2683022220 Κιν. 6949212467

"Γάμοι - Βαπτίσεις - Τούρτες γενεθλίων όλα στο ζαχαροπλαστείο Τόλης"

Νίκησε και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο τοπικό ντέρμπι με την Καμπή η ΑΕ Ξηροβουνίου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μέσα από τα αρκετά στημένα που κέρδισαν προσπάθησαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Από εκτέλεση φάουλ του Βίτσιου, ο Γεωργατσέλος είχε κεφαλιά στο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα σουτ του ίδιου εξουδετέρωσε στη γωνία του σε κόρνερ ο Μούτσιος. Τελικά στο 33ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, ο Άρης Δόσης κέρδισε πέναλτι από τον Τσουλουφίδη. Ο Βίτσιος που ανέλαβε να το εκτελέσει, ξεγέλασε τον νεαρό γκολκίπερ και έκανε το 1-0. Στο α' μέρος η ΑΕΞ είχε ακόμη μία φάση με τον Γρύλλη, που όμως σούταρε αδύναμα απέναντι στον τερματοφύλακα.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η ομάδα του Μενιδίου έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν από εκτέλεση φάουλ του Καλαμπούκη από τα αριστερά, ο Αλεξίου έκανε κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας αλλά ο Τσιάπαλης από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ. Η ΑΕΞ απάντησε με σπουδαία διπλή ευκαιρία του Δόση σε κόντρα επίθεση, με τον επιθετικό των γηπεδούχων στην αρχή να νικιέται από τον Μούτσιο στο τετ-α-τετ, και στη συνέχεια από την πάσα του Κυριαζή σε κενό τέρμα να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ. Τελικά το γκολ που έψαχνε ο Δόσης το πέτυχε στο 62', όταν από κάθετη πάσα του Νίκου βρέθηκε απέναντι στον Μούτσιο, τον οποίον αυτή τη φορά νίκησε, κάνοντας το 2-0. Στο 67' οι γηπεδούχοι με ωραία συνεργασία έφτασαν στο 3-0, κλειδώνοντας το τρίποντο της νίκης, με τον Νίκου αυτή τη φορά να μοιράζει στον Βίτσιο που στη συνέχεια από κοντινή απόσταση είχε εύκολο έργο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 στο 80', όταν από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά και αναμπουμπούλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Θανάσης από το ύψος της μικρής περιοχής σκόραρε. Τέλος, στο 85' η ΑΕΜ λίγο έλειψε να βάλει φωτιά στο παιχνίδι, καθώς είχε οριζόντιο δοκάρι από σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα στη συνέχεια να σκάει πάνω στη γραμμή και τον Αλεξίου να μαζεύει τη μπάλα.

Διαιτητής: Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί: Λάμπρου Χάρης - Στούπας Παύλος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς): Αλεξίου, Δόσης, Πλακιάς, Κοσταντίνι, Καφαλής (89' Μητροπάνος), Γρύλλης (65' Παλιάτσος), Γεωργατσέλος, Βίτσιος (75' Ανυφαντής), Νίκου, Κυριαζής (87' Καλιακάτσος), Δόσης

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Κόρδας (57' Κάλλιας), Κασελούρης, Τσιάπαλης, Στασινός, Νούσιας, Καλαμπούκης, Οικονόμου, Μαλτέζος (70' Metaj), Τσουλουφίδης (75' Βανάκας), Θανάσης