Νίκη ανόδου για τον Ερμή

Σημαντικό βήμα έκανε προς την άνοδο στην Α' κατηγορία ο Ερμής, επικρατώντας για δεύτερο σερί ματς του Καλοβάτου, με 3-2.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Ερμής Κεραματών, κόντρα στον Ολυμπιακό Καλοβάτου, και πλέον αποσπάστηκε στο +5 από τον ΑΟ Κορφοβουνίου και του αρκεί και η ισοπαλία στο μεταξύ τους παιχνίδι για να εξασφαλίσει την άνοδο. Στο σημερινό ματς, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 12', με σουτ του Κωλέτσου που έφυγε άουτ, για να απαντήσει ο Ερμής με διπλό δοκάρι στο 17', όταν αρχικά, κεφαλιά που κόντραρε σε αμυντικό του Ολυμπιακού σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Χαϊντάρι σούταρε στο κάθετο δοκάρι με τη σειρά του. Το 1-0 σημειώθηκε στο 19ο λεπτό, όταν ο Λεκάνης έκανε ωραία ενέργεια και παράλληλο γύρισμα, βρήκε αφύλαχτο τον Σταύρο Σιαπάτη που με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 25' ήρθε και το 2-0 για τον Ερμή, με τον Άκη Δήμο με απευθείας φάουλ από πλάγια αριστερά να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν κοντά στη μείωση του σκορ δύο λεπτά αργότερα, όταν σε αναμπουμπούλα στην άμυνα του Ερμή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, τα σουτ που επιχείρησαν κόντραρε. Τελικά, το 2-1 ήρθε στο 29ο λεπτό, με τον Τζιανούμη με ωραίο σουτ εκτός περιοχής να νικά το Γόγαλη. Ένα λεπτό μετά, ο Δήμος βρήκε το Μήτσιο με βαθιά μπαλιά, εκείνος πρόλαβε τον τερματοφύλακα σήμερα Μάρη με το κεφάλι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Λεκάνης είχε ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μισό, ο Τόλης απείλησε με ισοφάριση στο 58ο λεπτό, με το Γόγαλη όμως να μπλοκάρει, για να ξαναπάρει ο Ερμής προβάδισμα με δύο γκολ, στο 69', όταν ο Λεκάνης με ωραία προσωπική προσπάθεια και σουτ στην κλειστή γωνία, έγραψε το 3-1 για την ομάδα του. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς άμεσα και στο 72' ο Κωλέτσος με σουτ σημάδεψε το δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα, νέο σουτ του Σμύρη αυτή τη φορά έφυγε λίγο άουτ. Τελικά, στο 83ο λεπτό, μετά από φάουλ και σύγχυση στην άμυνα του Ερμή, ο Τόλης τσίμπησε την μπάλα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2, που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες των παικτών, με τον Ερμή να παίρνει τη σπουδαία νίκη, και τον Ολυμπιακό να αποχαιρετά και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για άνοδο.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος - Πολύζος Κωνσταντίνος

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας) : Γόγαλης, Θεμελής, Χαϊντάρι, Πανέτας, Σιαπέρας, Τσώλης, Μήτσιος (65' Κατέρος), Πατήλας, Σιαπάτης Σ. (75' Σιαπάτης Χ.), Δήμος Χ., Λεκάνης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Τσόγκας) : Μάρης, Τόλης, Ρώσσιος (55' Θεμελής Γ.), Παπακώστας, Σμύρης, Τζιανούμης, Τζίμας, Κωλέτσος, Ζαγγανάς, Σαλτογιάννης (70' Ντόκορος), Ράμα Αν.