Νίκη (1-3) για τον Αχιλλέα στα Τζουμέρκα

Σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα πέτυχε χθες το απόγευμα στο Παλαιοκάτουνο ο Αχιλλέας Νεοχωρίου απέναντι στον ΑΟΚ Τζουμέρκων.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από δυνατό αέρα που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι, με τον Νίκο Πλεύρη στο 10' να εκμεταλλεύεται στο έπακρο μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως, παρά το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν, να αντιδράσουν και με δύο γκολ μέσα σε 4 λεπτά να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στο 24' ο Γιαννούλης εκτέλεσε φάουλ πίσω από το κέντρο, ο Θεμελής δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, η οποία πέρασε από πάνω του για να καταλήξει στα δίχτυα, με αποτέλεσμα με αυτό τον τρόπο να γίνει το 1-1. Στο 28' ο Δήμος μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια πλάσαρε όμορφα, πετυχαίνοντας το 1-2, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στην επανάληψη είχαμε ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, με τους παίκτες του Αχιλλέα να είναι αυτοί που τελικά κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα. Στο 66' ο Κώτσας Κουτρουμάνης σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, καθώς έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 77' ο Κωσταδήμας με ωραίο πλασέ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Θεμελή, καθώς ο επιτελικός χαφ του Αχιλλέα έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία και με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού έγινε το 1-3. Στο 82' ο Γιώργος Κατσάνος, ο οποίος είχε και οριζόντιο δοκάρι από εκτέλεση φάουλ, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) του διαιτητή Τσιώρη. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες και για τέταρτο τέρμα, με τον Γιαννούλη με δυνατή εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ και τον Πάνο να αστοχεί σε τετ-α-τετ.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Κοσίνας Βαγγέλης - Μουσούντας Σταύρος

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Μαργώνης): Θεμελής, Μαργώνης, Κουτρουμάνης Η., Κωνσταντινίδης, Διονύσης, Στύλιος, Κουτρουμάνης Κ., Κατσάνος Γ., Χάρος, Πλεύρης Ν., Τσέτσος

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Κολιογιάννης, Stoja, Cela, Γιαννούλης, Τολιάκης Γ., Λουκα, Νάτσιος, Βούλγαρης, Δήμος (75' Πάνος), Κωσταδήμας (89' Βελο), Φάκος (84' Ανδρέας)