Νεύρα, παράπονα και... λίγο ποδόσφαιρο στην Κυράτσα

Σε ένα παιχνίδι που λίγοι θα το θυμούνται, ΑΟ Αγ. Δημητρίου και ΠΑΣ Ανέζα αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στο γήπεδο της Κυράτσας.

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, Άγιος Δημήτριος και Ανέζα έμειναν στο 0-0, σε έναν αγώνα για την 1η αγωνιστική των play-off ανόδου της Β' ΕΠΣ Άρτας. Από την αρχή φάνηκε ότι το παιχνίδι θα έχει πολλά νεύρα και αποβολές. Το ματς πήγε στη δύναμη, στα μαρκαρίσματα, δεν ήταν και εύκολο να παιχτεί πολύ ποδόσφαιρο και εξαιτίας του αγωνιστικού χώρου. Οι ομάδες έδειξαν βέβαια διάθεση, αλλά και από τις δύο έλειπε η τελική πάσα, αυτή που θα δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για το γκολ. Μόλις στο 3ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Φελέκης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Βαζούρας πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας όμως δεν τη βρήκε καλά και αυτή πέρασε άουτ. Στο υπόλοιπο α' ημίχρονο δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, εκτός από αυτή του 29ου όπου μετά από αντεπίθεση με τον Φελέκη από τα δεξιά, αυτός σέντραρε χαμηλά, ο Τσαμπάς απέκρουσε ασθενώς και ο Άγγελος Μακρής έστειλε από κοντά εύκολα τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν πάλι την πρώτη καλή στιγμή. Συγκεκριμένα στο 59' μετά από ένα-δύο, ο Βαζούρας με φαλτσαριστό πλασέ είδε τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στη συνέχεια άρχισε ο χορός των αποβολών. Στο 63' ο Καυκιάς είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα, παίρνοντας το δρόμο για τα αποδυτήρια, ενώ απομακρύνθηκε και ο προπονητής των γηπεδούχων Νίκου, μετά τις έντονες διαμαρτυρίες στην απόφαση του διαιτητή Δημήτρη Φάντη. Η αριθμητική ανισορροπία βέβαια αποκαταστάθηκε γρήγορα, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Μπαλάγκας είδε και αυτός τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, επειδή καθυστέρησε να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου για να περάσει ως αλλαγή στη θέση του ο Βαρέλης! Η τελευταία κόκκινη ήταν και απευθείας, με τον Σφήκα να χτυπάει εκτός φάσης τον Ζώη και να αφήνει την ομάδα του με 9 παίκτες. Η Ανέζα στην καλύτερη της στιγμή δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Ζώη να εκτελεί φάουλ βρίσκοντας κάθετα τον Βαρέλη, αυτός γύρισε και ο Παππάς με διπλή προσπάθεια κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα πριν τους αντίπαλους επιθετικούς. Στο 81' είχαμε την τελευταία φάση του αγώνα, με τον Σταμούλη να εκτελεί απευθείας με αρκετή δύναμη φάουλ από καλό σημείο αλλά είδε τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το παραθυράκι του Τσαμπά.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Μπουντούρης Γιάννης - Λάμπρου Χάρης

ΑΟ Αγ. Δημητρίου (Νίκου): Παππάς, Κάλλιας, Μπουζάνης, Σταμούλης, Μακρής Κ., Μακρής Α. (89' Τσίρκας), Νεραϊδιώτης, Σφήκας, Φελέκης, Καυκιάς, Βαζούρας (78' Κάτσινος)

ΠΑΣ Ανέζα (Μπέτσας): Τσαμπάς Μ., Μυτικιώτης, Ντούλας, Ντιβέρης, Μητσαράς, Παπαγεωργίου ( 75' Παπανδρέου), Μπαλάγκας, Στεργίου, Ζώης, Γεωργίου Ν. (67' Βαρέλης), Τσαμπάς Π.