Νέα βαριά ήττα και μια ανάσα από τον υποβιβασμό η Αναγέννηση! (pics)

Με κάτω τα χέρια, ηττήθηκε από τον ΑΟ Διαβολιτσίου, η Αναγέννηση, που όλα δείχνουν πως θα αποχαιρετήσει τη Γ' Εθνική.

Προσπάθησε αλλά δεν μπορούσε για ακόμα ένα παιχνίδι η Αναγέννηση, που ηττήθηκε με το βαρύ 0-3 στην έδρα της, από τον ΑΟ Διαβολιτσίου, και όλα δείχνουν πως αποχαιρετά τη Γ' Εθνική. Η αρτινή ομάδα πάλεψε το ματς, και το 0-3 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, όμως η αναποτελεσματικότητά της, όσο και τα παιδικά, για ακόμα ένα παιχνίδι, λάθη της άμυνας, οδήγησαν σε ακόμα μια βαριά ήττα. Πλέον, οι ιθύνοντες της ομάδας οφείλουν να κοιτάξουν την επόμενη μέρα του συλλόγου, με την απογοήτευση να είναι έκδηλη στις τάξεις των φιλάθλων της ομάδας, που βλέπουν την πάλαι ποτέ κραταιά δύναμη της Άρτας, να επιστρέφει, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, στα τοπικά πρωταθλήματα.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά, και στο 3ο λεπτό, απείλησε όταν μετά από γέμισμα του Κραμπή, ο Σχισμένος βρέθηκε αφύλαχτος στο πέναλτι, όμως τελείωσε τη φάση σαν αμυντικός, σουτάροντας πάνω από τα δοκάρια. Στο 12', μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Κραμπής σούταρε όμως ο Καπατσώρης μπλόκαρε σταθερά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, και στο 22ο λεπτό, απείλησαν, με τον Ηλιόπουλο όμως να μη βρίσκει την μπάλα σε καλή θέση, μετά τη σέντρα του Μιχαλόπουλου. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μουλιάτος προειδοποίησε παίρνοντας την κεφαλιά μετά από κακή έξοδο του Μαλίζογλου, σημαδεύοντας όμως άστοχα, κάτι που δεν συνέβη και στο 27ο λεπτό, όταν ο Ηλιόπουλος βρήκε ωραία κάθετα το Μουλιάτο, που αφού έτρεξε την μπάλα, πλάσαρε διαγώνια το Μαλίζογλου, γράφοντας το 0-1. Η Αναγέννηση άργησε να φανεί ξανά επιθετικά, και το έκανε στο 43ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μπότσαρη, ο Δ. Παπακίτσος έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Καπατσώρης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, στο 45ο λεπτό, ο Μουλιάτος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Μυσιούδης τον ανέκοψε λίγο πριν εκτελέσει.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μπήκε δυνατά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως το ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Αναστασιάδη στο 47ο λεπτό, έδιωξε δύσκολα ο Καπατσώρης με γροθιές, ενώ τρία λεπτά αργότερα, και πάλι ο Αναστασιάδης πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Παπακίτσου, όμως από πολύ καλή θέση σημάδεψε άουτ. Στο 52ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος έκανε το γύρισμα, ο Αναστασιάδης και πάλι δεν έπιασε καλά το σουτ, ενώ ο Μπότσαρης που προσπάθησε με γυριστή κεφαλιά να σκοράρει, έστειλε την μπάλα στον Καπατσώρη. Και ενώ η Αναγέννηση πίεζε, ψάχνοντας την ισοφάριση, δέχτηκε ένα αστείο γκολ, όταν ο Μαλιζόγλου, έδιωξε πάνω σε αντίπαλο επιθετικό, οι στόπερ άργησαν να πάνε στην μπάλα, και ο Ηλιόπουλος που έκλεψε πλάσαρε ωραία, γράφοντας το 0-2 και δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στον ΑΟΔ. Στο 70ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ, με το Μυσιούδη να παρεμβαίνει σε προσπάθεια του Δημητρίου, και το Μαλίζογλου να βγάζει δύσκολα στο "παραθυράκι" του. Στο 79ο λεπτό, το Διαβολίτσι τελείωσε το παιχνίδι, όταν ο Χαρλέπας, έκανε την ντρίπλα πάνω στο Ζίτοβιτς, και εκτέλεσε ωραία, γράφοντας το 0-3. Η "Α" προσπάθησε να περισώσει ότι μπορούσε, όμως το πλασέ του Αναστασιάδη, στο 81ο λεπτό, έβγαλε στη γωνία του ο Καπατσώρης, που όσες φορές χρειάστηκε ήταν "παρών". Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, και πλέον οι παίκτες της Αναγέννησης οφείλουν να ανασυνταχθούν γιατί ακολουθούν δύσκολα εκτός έδρας ματς στις τελευταίες αγωνιστικές, και μια αξιοπρεπής εικόνα είναι απαραίτητη.

Διαιτητής : Γιούργας (Κέρκυρας)  Βοηθοί : Μερκούρης (Κέρκυρας) - Μιχαλάς (Κέρκυρας)  Παρατηρητής : Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Αναγέννηση Άρτας (Λαυδαριάς) : Μαλίζογλου, Μπόκος (78' Ζίτοβιτς), Κατσιγιάννης (78' Βασίλας), Μυσιούδης, Σχισμένος, Γούλας, Μπότσαρης, Κραμπής, Παπαδόπουλος (69' Παπακίτσος Αλ.), Αναστασιάδης (90' Αρτέμης), Παπακίτσος Δ. (90' Τσιώλας)

ΑΟ Διαβολιτσίου (Στεφανίδης) : Καπατσώρης, Θώδης, Βέλλης (83' Γκελγκέρια), Πιτσιλής, Καντούτσης, Μουλιάτος (83' Φασουλής), Μπαλόπουλος, Μιχαλόπουλος (69' Χαρλέπας), Ηλιόπουλος, Στραβάκος, Ντα Σίλβα (53' Δημητρίου)