Νέα νίκη για τους Φιλέλληνες, 5-2 τον Αστέρα Ρόκκα

Δύο στα δύο για τους Φιλέλληνες στο πρωτάθλημα.

Για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες, οι Φιλέλληνες επικράτησαν του Αστέρα Ρόκκα, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα στην έδρα τους με σκορ 5-2, ενώ με σκορ 4-2 στα Ρόκκα είχαν πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Όπως και στο παιχνίδι του Κυπέλλου, η ομάδα του Πέτα, άνοιξε νωρίς το σκορ, όταν στο 3ο λεπτό από εκτέλεσε κόρνερ του Ανυφαντή, ο ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι Θεοδωρής, νίκησε τον Ντούκα παρά την προσπάθεια του, κάνοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ του αγώνα και είχαν κάποιες επικίνδυνες σέντρες που πέρασαν από αμυνόμενους και επιθετικούς, με τον Αστέρα να φαίνεται επιθετικά στο 17ο λεπτό, με τον Ηλ. Γκανιάτσα να σουτάρει από μακριά και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 23ο λεπτό, με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μήλιου, από αρκετά πλάγια θέση. Η χαρά τους όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς τρία λεπτά αργότερα οι Φιλέλληνες μετά από εκτέλεση φάουλ του Ανυφαντή και κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μήλιου, με τον διαιτητή κ. Τσιώρη να δείχνει πέναλτι και να δέχεται τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων και για το φάουλ που έδωσε αλλά και για το χέρι. Ο Καλύβας που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών δεν αστόχησε, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Καλύβας έπαιξε κάθετα τον Δ. Κώτση που πλάσαρε τον εξερχόμενο Ντούκα, όμως ο Σιαπέρας πρόλαβε και έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Τελευταία φάση στο α' μέρος ένα μακρινό σουτ του Κολοβού που πέρασε πάνω από την εστία του Αστέρα.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας έφερε γρήγορα ξανά το ματς στην ισοπαλία, όταν στο 47' από εκτέλεση κόρνερ του Μήλιου, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και ο Μάης που πήρε το ριμπάουντ ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Αθανασιάδη, κερδίζοντας πέναλτι. Ο Νεραϊδιώτης από τα 11 βήματα νίκησε τον Πεπώνη που έπεσε στη σωστή γωνία, ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως ο Δ. Κώτσης έπειτα από ωραία κάθετη του Αθανασιάδη νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ντούκα, ο οποίος έκανε μία δύσκολη επέμβαση που έφερε και τον τραυματισμό του, αναγκάζοντας τον Αλ. Πανέτα να αγωνιστεί στα εναπομείναντα λεπτά ως τερματοφύλακας. Στο 64' από εκτέλεση κόρνερ του Καλύβα, ο Ντιβέρης έκανε την κεφαλιά και ο Αλ. Πανέτας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια, δεν συνέβη το ίδιο και δύο λεπτά αργότερα, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κολοβού, η μπάλα πέρασε χαμηλά και ο Ντιβέρης εξ επαφής πέτυχε το 3-2, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς. Η επόμενη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 83', με τον Αστέρα πλέον να παίζει πιο ανοιχτά ψάχνοντας γκολ ισοφάρισης, όταν ο Κώτσης έπαιξε τον Μήτσιο, αυτός δεν κατάφερε να νικήσει τον Αλ. Πανέτα, κάτι το όποιο δεν κατάφερε και ο Κώτσης στην επαναφορά. Τελικά, στο 85ο λεπτό, οι Φιλέλληνες σφράγισαν το τρίποντο της νίκης, όταν ο Μήτσος έφυγε απέναντι στον Πανέτα, και αυτός πέρασε τη μπάλα από πάνω του, αν και ο τελευταίος κατάφερε να αλλοιώσει την πορεία της, σκοράροντας στο ντεμπούτο του και πετυχαίνοντας το 4-2. Μάλιστα, στο 92ο λεπτό, ο Μήτσος πέτυχε και δεύτερο τέρμα, όταν μετά από κάθετη πάσα του Κώστα, με διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για το 5-2. Ο Αστέρας πάντως στο 4-2 έχασε σπουδαία ευκαιρία να επιστρέψει στο ματς, όμως ο Τσώλας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μήλιου δεν κατάφερε να νικήσει τον Πεπώνη.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Σαρλής Χρήστος

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας): Πεπώνης, Κώτσης Α. (63' Μήτσος), Ευθυμίου Η., Ευθυμίου Ε. (63' Ντιβέρης), Γρούμπας, Θεοδωρής, Κολοβός, Καλύβας, Αθανασιάδης (87' Μουσαβερές), Ανυφαντής (63' Κάτσινος), Κώτσης Δ. (87' Κώστας)

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας): Ντούκας (55' λ.τρ. Βάντζος Ι.), Υφαντής, Πανέτας Α., Ζαρκάδας, Σιαπέρας, Μάης, Μήλιος, Τασούλας, Γκανιάτσας Η. (73' Νίκαρης), Χαϊντάρι, Νεραϊδιώτης (73' Τσώλας)