Νέα νίκη για την Αναγέννηση, 4-0 τη Δόξα

Η Αναγέννηση σκόραρε τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο και νίκησε τη Δόξα τελικά με 4-0, στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η «Α» κατάφερε να πάρει προβάδισμα μόλις στο 8ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Ασπροποταμίτη από τα δεξιά, ο Στέργιος δεν άφησε τη μπάλα στο Νίκου να τη μπλοκάρει, έβαλε το κεφάλι του για να απομακρύνει, δεν τη βρήκε καλά, με αποτέλεσμα να τη στείλει στο παραθυράκι της εστίας της ομάδας του για το 1-0. Στο 23ο λεπτό η Δόξα προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, ο Βασιλάκης από κλέψιμο έκανε τη μπροστινή μπαλιά για τον Σιλιόγκα, με τον Μανοδήμο τελευταία στιγμή με σωτήριο τάκλιν να τον προλαβαίνει πριν απειλήσει τον Μπακόλα. Δύο λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Παπαρούνης είδε τη μπάλα να χτυπά πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει άουτ. Στην επόμενη φάση, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον διαιτητή Κωστούλα να βλέπει μαρκάρισμα του Πατσαβούρα στον Ασπροποταμίτη, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Σιδηρόπουλος, ο οποίος έστειλε τον Νίκου στην άλλη πλευρά (φωτο) για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια να απειλήσουν μέσα από κάποια κερδισμένα στημένα, όμως σε ένα από αυτά στο ημίωρο, από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Βασιλάκης το εκτέλεσε με δύναμη, αλλά ο Αράπης στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε από κοντά να κάνει το πλασέ. Οι γηπεδούχοι που είχαν την κατοχή στο α' μέρος απείλησαν ξανά στο 34', με τον Γιαννούλη να γεμίζει για τον Σιδηρόπουλο, αυτός ανάμεσα από δύο κατάφερε να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του και να πασάρει δίπλα στον επερχόμενο Παπακίτσο, το πλασέ του οποίου μέσα από τη μεγάλη περιοχή έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Πέντε λεπτά αργότερα όμως, ο Παπακίτσος πέρασε τη μπάλα στον Σιδηρόπουλο, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή πάσαρε δίπλα στον Κατσαρό, ο οποίος σαν κρυφός επιθετικός πάτησε περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Δόξα είχε μία καλή στιγμή στο 48' να μειώσει, όμως ο Θανάσης έπειτα από κάθετη του Σιλιόγκα προτίμησε να μην σουτάρει κατευθείαν, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να χάσει τη μπάλα, για να απαντήσει στο 53ο λεπτό η Αναγέννηση με το δεύτερο δοκάρι της στην αναμέτρηση, με τον Σιδηρόπουλο ύστερα από πάσα του Ασπροπταμίτη να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με το αποτέλεσμα και έριξαν ρυθμούς, με αποτέλεσμα η εικόνα του β' ημιχρόνου να μην έχει καμία σχέση με αυτή του α'. Στο 70' ο Παπαρούνης είχε ένα πλασέ που πέρασε άουτ μετά από κακή απομάκρυνση αμυντικού από εκτέλεση κόρνερ, για να διαμορφώσει το τελικό 4-0 στο 89ο λεπτό ο Σιδηρόπουλος με διαγώνιο σουτ στην απέναντι γωνία, έπειτα από ωραία μπαλιά του Τσελά στην πλάτη της άμυνας.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα ο Πρόεδρος της Αναγέννησης Άρτας, Νίκος Μανιφάβας, απένειμε τιμητική πλακέτα (φωτο κάτω) στον Γιώργο Φίλο, ο οποίος διετέλεσε Πρόεδρος στην ομάδα την περίοδο 1982-1985, γνωρίζοντας σημαντικές επιτυχίες εκείνη την εποχή, ενώ από μία ανθοδέσμη του έδωσαν ο Αντιπρόεδρος της Αναγέννησης, Νίκος Βράκας, και ο προπονητής, τον οποίον είχε και ποδοσφαιριστή εκείνη την περίοδο, Τάσος Νταλάκας.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Διονύσης Δημήτρης - Βασίλα Φωτεινή

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.): Μπακόλας, Θεοδώρου Ι., Μανοδήμος, Παπαρούνης, Γιαννούλης, Σταύρου (80' λ.τρ. Κραμπής), Κατσαρός (68' Τσελά), Ασπροποταμίτης (88' Παππάς), Σταμούλης (86' Γεωργούλας Π.), Παπακίτσος, Σιδηρόπουλος

Δόξα Άρτας (Νίκου Π.): Νίκου Β., Πατσαβούρας, Στέργιος (46' Καλόγηρος), Αράπης, Βελαέτης, Τυρολόγος, Οικονόμου (55' λ.τρ. Αναγνώστου), Κάλλιας, Θανάσης (69' Τάγκας), Βασιλάκης (75' Χαϊντάρι), Σιλιόγκας