Νέα ήττα με «τεσσάρα» και μαθηματικός υποβιβασμός για την Αναγέννηση

Η Αναγέννηση γνώρισε νέα ήττα με σκορ 4-1, αυτή τη φορά εντός έδρας από τον Αίαντα Γαστούνης και υποβιβάστηκε και μαθηματικά.

Και μαθηματικά πλέον η Αναγέννηση επιστρέφει στο τοπικό πρωτάθλημα, γνωρίζοντας μετά τη μεγάλη νίκη απέναντι στον Αχέροντα Καναλακίου, τέσσερις σερί ήττες με συνολικό σκορ 2-15 (!), αποτελέσματα που την οδήγησαν στην προτελευταία θέση, έχοντας τη χειρότερη άμυνα και επίθεση του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν πρώτοι στο 3ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Βασιλικόπουλου από τα δεξιά και άστοχη έξοδο του Μπακόλα, η μπάλα χτύπησε σε κάποιο σώμα, όμως ευτυχώς για την αρτινή ομάδα η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, από νέα εκτέλεση φάουλ του Βασιλικόπουλου, ο Παπαχριστόπουλος είχε μία άστοχη γυριστή κεφαλιά, με τον Σταθάτο να έχει λίγο πιο μετά και μία αδύναμη κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Μπουρδέκα από τα δεξιά, που μπλόκαρε ο γκολκίπερ της αρτινής ομάδας. Η Αναγέννηση στη συνέχεια ισορρόπησε και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 8', όταν από ωραία επιθετική προσπάθεια, ο Μανιώτης από πλάγια θέση σούταρε διαγώνια, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ, για να ακολουθήσουν στο διάστημα 18'-19', δύο επικίνδυνες σέντρες-σουτ από Βασίλα και Δ. Παπακίτσο, όπου στην πρώτη περίπτωση η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη δεύτερη ο Καραμανλής απομάκρυνε δύσκολα με υπερένταση. Στο 21' ο Αίαντας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει στο σκορ, όταν ο Σταθάτος έπειτα από ένα-δύο με τον Βράπι βρέθηκε απέναντι από τον Μπακόλα, με τον τελευταίο να αποκρούει το πλασέ του και να κρατά το μηδέν στην εστία του. Η ομάδα της Γαστούνης βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 34ο λεπτό, σε μία φάση που δεν μύριζε γκολ, όταν σε μπαλιά που έγινε μέσα στη μικρή περιοχή, η άμυνα της "Α" αδράνησε, δεν καθάρισε τη φάση, και ο Μπουρδέκας το εκμεταλλεύτηκε, κάνοντας από κοντά το 0-1. Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα, ο Αίας απείλησε και με δεύτερο τέρμα, όμως ο Μπακόλας μπλόκαρε το σουτ του Σταθάτου, έπειτα από ενέργεια που έκανε από τα αριστερά. Η Αναγέννηση παρά το γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, όμως στο 39', και από λάθος γύρισμα, ο Αλ. Παπακίτσος έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ δευτερόλεπτα μετά, ο ίδιος με νέο δυνατό μακρινό σουτ, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Καραμανλή.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά πρώτοι, με τον Σταθάτο στο 50' να δοκιμάζει να νικήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Μπακόλα, ο οποίος έβγαλε σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα της Γαστούνης διπλασίασε τα τέρματά της, όταν από απομάκρυνση αμυντικού πάνω στον Δούλο, ο ίδιος έκλεψε και στη συνέχεια πάσαρε στον Παπαχριστόπουλο που στο τετ-α-τετ νίκησε τον Μπακόλα για το 0-2. Στο 57ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν άμεσα να μειώσουν σε 1-2, όταν από τα αριστερά ο Δ. Παπακίτσος με μπαλιά βρήκε τον Μπότσαρη στην περιοχή, που ωραία με το σώμα του έγινε κάτοχος της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι παίχτες του Αίαντα άμεσα όμως πήραν με τη σειρά τους εκ νέου προβάδισμα δυο τερμάτων στο σκορ, με τον Μπακόλα με δύσκολη απόκρουση να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ που έκανε το Βράπι από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, και από την εκτέλεση του οποίου ο Βάτσης ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι, με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-3. Οι παίχτες της Αναγέννησης δεν παράτησαν το ματς και απείλησαν με μία επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Αναστασιάδη που πέρασε απ' όλους, ένα σουτ του Μπότσαρη υπό πίεση στο 66' από καλή θέση, το οποίο μπλόκαρε ο Καραμανλής, με τον τελευταίο να μπλοκάρει τρία λεπτά αργότερα και την κεφαλιά του Κραμπή, μετά από νέα εκτέλεση φάουλ του Αναστασιάδη. Όμως αυτοί που σκόραραν ξανά ήταν οι παίχτες του Αίαντα, οι οποίοι στο 72ο λεπτό, ύστερα από μπαλιά του Ζοάο στον Μπουρδέκα, αυτός πάτησε περιοχή, πέρασε τον Κωστάκη, πήρε την κόντρα από Μπακόλα και Μυσιούδη και Βασιλικόπουλος από κοντά σημείωσε το 1-4. Στο 79' ο Αλ. Παπακίτσος είχε ένα σουτ από πλάγια που μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο γκολκίπερ του Αίαντα, ενώ στο 86' ο νεοεισελθών Καράμπελας νικήθηκε σε φάση τετ-α-τετ από τον Μπακόλα, με τον γκολκίπερ της "Α" δύο λεπτά αργότερα να αποκρούει και την κεφαλιά του, ύστερα από σέντρα του Ζοάο. Το 1-4 έμελε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, και το μόνο που άλλαξε στο τέλος, ήταν ότι η Αναγέννηση ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίχτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μυσιούδης, την οποία και επιδίωξε επειδή θα συμπλήρωνε 7 κίτρινες και θα έχανε τα επόμενα δύο παιχνίδια.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)  Βοηθοί: Μίχος (Κέρκυρας) - Σάτκλιφ (Κέρκυρας)

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης): Μπακόλας, Βασίλας, Τσιλιγιάννης, Μυσιούδης, Κωστάκης, Κραμπής (80' Αρτέμης), Μανιώτης, Αναστασιάδης, Παπακίτσος Δ. (80' Μιχάλης), Μπότσαρης, Παπακίτσος Α. (80' Δημητρέλλος)

Αίας Γαστούνης (Γαβριλόπουλος): Καραμανλής, Μπουρδέκας, Βατσής, Ρίλντι (80' Μπουρδέκας), Βασιλικόπουλος (80' Θεοδωρόπουλος), Τσακιοπιάκος, Δούλος, Ζοάο (90' Παπασωτηρίου), Σταθάτος, Βράπι (90' Μαργαρίτης), Παπαχριστόπουλος (80' Καράμπελας)