Νέα ευρεία νίκη για το Κλειδί που φιγουράρει στη δεύτερη θέση

Νέα νίκη με τέσσερα γκολ διαφορά, αυτή τη φορά στην Ανέζα, πέτυχε ο ΑΟ Κλειδίου και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε μία άνετη νίκη, η οποία συνδυάστηκε με καλό ποδόσφαιρο και πολλές ευκαιρίες. Ο ΑΟ Κλειδίου άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν από σέντρα του Πάνου Δήμου, αμυντικός του ΠΑΣ έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα του Γεωργάκη. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το 0-2, με σουτ του Δήμητσα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Στο ημίωρο οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βασιλάκη, ο Πέτσας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι που τελευταία έχουν αποδυναμωθεί, καθώς έχουν αποχωρήσει κατά σειρά οι Κοτρότσιος, Λαζάρου και Ιωάννου, στο α' μέρος δεν κατάφεραν να απειλήσουν τον Λιόλιο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν και με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Δήμητσας με κάθετη πάσα έβγαλε τον Μίγδο σε θέση τετ-α-τετ, όμως αυτός σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, ο Μίγδος με κεφαλιά βρήκε δίχτυα για το 0-3, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πάνου Δήμου. Στο 77΄ η ομάδα του Κλειδίου είχε και τρίτο δοκάρι στο ματς, σε σουτ του Πάνου Δήμου που σταμάτησε στο οριζόντιο, για να διαμορφωθεί το τελικό 0-4 στο 86', με τον Πάνο Δήμο να σεντράρει από τα αριστερά και τον ταλαντούχο Μίγδο να σκοράρει ξανά. Στο 90' ο ΠΑΣ είχε ευκαιρία για το γκολ της τιμής, όμως ο Λιόλιος σταμάτησε το σουτ.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Πολύζος Κωνσταντίνος

ΠΑΣ Ανέζα (Φώτου): Γεωργάκης, Αβραμίδης, Μυτικιώτης, Νίκου Χ., Σιώζος (80' Παππάς), Ρούμπος, Ρώσσιος, Γεωργίου (64' Παύλου), Παπανδρέου, Χουλιάρας (55' Θεμελής), Νίκου Ι.

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.): Λιόλιος, Χάρος (79' Τσοχαντάρης), Μανιφάβας Σ., Πέτσας, Μανιφάβας Ε., Φελέκης, Δήμητσας (70' Γράδος), Βασιλάκης (79' Μανιφάβας Αχ.), Μίγδος, Δήμος Π., Δήμος Σ.