Νέα εντυπωσιακή νίκη του Καλοβάτου!

Μετά την ευρεία νίκη επί του Γλυκορίζου, ήταν σειρά της ΑΕΞ να ηττηθεί από τον Καλόβατο, με 4-2.

Εξαιρετικό πρόσωπο παρουσίασε ο Ολυμπιακός Καλοβάτου, απέναντι σε ομάδα της πρώτης εξάδας, επικρατώντας αυτή τη φορά της ΑΕ Ξηροβουνίου με 4-2, και μάλιστα με ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, σε ένα κομβικό σημείο, καθώς δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45', ο Δόσης έπειτα από σέντρα του Ζιώρη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Οι ομάδες που δέχονται γκολ σε αυτό το χρονικό σημείο συνήθως μπαίνουν με κακή ψυχολογία στο δεύτερο μέρος, όμως φαίνεται πως το γκολ αυτό είχε αντίθετη επίδραση στους παίκτες του Πέτρου Θεμελή, που μέσα στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης είχαν σημειώσει τρία γκολ.

Στο 51ο λεπτό, ο Νίκαρης ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αχιλλέας Κωλέτσος που με δύο τέρματα έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του. Αρχικά, στο 58ο λεπτό, έγινε κάτοχος της μπάλας έπειτα από πάσα του Τσόγκα και σούταρε για το 2-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα, με ωραία προσωπική ενέργεια και πλασέ, έστειλε την μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα του Τσάιμου, γράφοντας το 3-1. Ο Νίκαρης στο 70ο λεπτό, σημείωσε με τη σειρά του το δεύτερο γκολ του στο ματς, καθώς κέρδισε νέο πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε ξανά σε γκολ για το 4-1. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΞ ήταν να μειώσει το εύρος της ήττας του, στις καθυστερήσεις του αγώνα, με πολύ ωραίο σουτ του Βίτσιου, που διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Διαιτητής : Παπαδημητρίου Δονάτος  Βοηθοί : Βασίλα Φωτεινή - Βάτος Παναγιώτης

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Θεμελής Π.) : Κατσούλας, Τζίμας, Σμύρης, Καλαμπαλίκης (46' Κωλέτσος Π.), Τζώρας, Τόλης, Κιούρα (85' Καλύβας), Παύλου (75' Θεμελής Γ.), Νίκαρης, Θεμελής Π. (56' Τσόγκας), Κωλέτσος Αχ.

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Τσάιμος, Παπανίκου, Σιαμέτης, Τρούλλης (75' Τσιάπαλης), Βίτσιος, Ανυφαντής, Ζιώρης, Θάνος (60' Γεωργάρας), Δόσης, Τζούκας (46' Κολιός), Μανδρουραράκης