Νέα άνετη νίκη για την "Α"

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, η Αναγάννηση επικράτησε του Κορφοβουνίου στο Δημοτικό Στάδιο, με 4-1.

Συνεχίζει να σκαρφαλώνει τις θέσεις της βαθμολογίας μία-μία η Αναγέννηση Άρτας, που αν δεν κουβαλούσε την τιμωρία των -8 βαθμών από την περσινή σεζόν, θα βρισκόταν πολύ κοντά στην κορυφή. Σήμερα, δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του υπολογίσιμου ΑΟ Κορφοβουνίου, με 4-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν από δυνατό σουτ του Σταύρου, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Βασιλείου, που ατυχώς για τον ίδιο, χρεώθηκε το αυτογκόλ, καθώς η στρογγυλή θεά κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφτασαν πολύ γρήγορα στην ισοφάριση, όταν ο Βασιλείου έκανε τη σέντρα στο 20', και ο Παπαστράτος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, και την έστειλε με πλασέ στα δίχτυα. Η "Α" απείλησε να ανακτήσει άμεσα το προβάδισμα με τον Κολιό να σημαδεύει με κεφαλιά στο 25' λίγο πάνω από τα δοκάρια, για να φτάσουμε στο 35', όταν ο ίδιος παίκτης αυτή τη φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ, γράφοντας το 2-1. Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε και το 3-1 για τους γηπεδούχους, με το Γιώργο Α. Νταλάκα να πιάνει πολύ ωραίο σουτ από τη γωνία της περιοχής και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Κίτσιο, σημειώνοντας το 3-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Αβραμίδη να έχει μια καλή κεφαλιά στο 65ο λεπτό που σταμάτησε στον Κίτσιο, με τον γκολκίπερ του ΑΟΚ να λέει "όχι" και λίγο αργότερα και στο Γιώργο Δήμο, που επιχείρησε με γυριστό σουτ να το νικήσει. Ο 27χρονος επιθετικός τελικά κατάφερε να βρει δίχτυα, όταν στο 85ο λεπτό, ο Τσιφλίδης τον βρήκε με ωραία σέντρα στην περιοχή, και εκείνος με καρφωτή κεφαλιά, έγραψε το τελικό 4-1.

Να σημειωθεί πως στο σημερινό ματς, δεν αγωνίστηκε ο κορυφαίος μέχρι στιγμής της σεζόν, και πρώτος σκόρερ για την "Α", Παναγιώτης Τσάκαλος (στη φωτογραφία κάτω), που αποχωρεί για επαγγελματικούς λόγους από την ομάδα. Σχετικά, ο ποδοσφαιριστής δήλωσε στο artagoal.gr : "Για προσωπικούς λόγους, φεύγω ως φίλος, και εύχομαι στην Αναγέννηση να φτάσει εκεί που της αξίζει και που της αρμόζει, στις μεγάλες κατηγορίες. Ήδη έχει βρει το δρόμο της, θεωρώ ότι βοήθησα όσο μπορούσα και έκανα οτι περνούσε από το χέρι μου για να μείνει η Αναγέννηση στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Εμένα η δουλειά μου ειναι άλλη, και θα συνεχίσω να προάγω το υγιές ποδόσφαιρο. Καλή συνέχεια στην προσπάθεια των παιδιών, του προπονητικού τιμ και της διοίκησης. Με φιλικούς χαιρετισμούς."

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Κοσίνας Βαγγέλης - Πετσίνης Δημήτρης

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Βαρέλης, Βασιλείου (77' Γκότζιος), Παπαχρηστάκης (14' λ.τρ. Νταλάκας Γ. Α.), Αβραμίδης, Μανοδήμος, Τσιφλίδης, Παπακίτσος (22' λ.τρ. Γεωργούλας), Σταύρου, Κολιός (67' Δήμος), Νταλάκας Γ. Δ., Γκαρτζώνης

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας) : Κίτσιος, Παππάς Α. (73' Παππάς Δ.), Ζάμπας (58' Τάτσης), Βασιλείου, Κοντοδήμας, Βάσιος, Σιαφάκας (70' Αντωνέλλος), Καραντζάς, Παπαστράτος, Ντάλας (46' Μεγαδούκας), Μπόσμος