Μονόλογος της Καμπής στο τοπικό ντέρμπι με την ΑΕΞ

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕ Καμπής που επικράτησε με 4-0 της ΑΕΞ στο τοπικό ντέρμπι.

Μπορεί τα ματς ανάμεσα στην ΑΕ Καμπής και την ΑΕ Ξηροβουνίου να έχουν το δικό τους ενδιαφέρον και την ιδιαιτερότητά τους, όμως η φετινή εικόνα της ΑΕΞ δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι από το σημερινό ματς, και μοιραία ηττήθηκε με 4-0. Με τη νίκη αυτή, οι γηπεδούχοι επανήλθαν στις θέσεις που οδηγούν στα μπαράζ. Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο Βλάρας σέντραρε, όμως ο Μουστακλής πλάσαρε στο δοκάρι του Παπαϊωάννου. Το 1-0 ήρθε με τη συμπλήρωση του ημιώρου για τους γηπεδούχους, με τον Τσάκαλο να αξιοποιεί σέντρα του Στούπα στο δεύτερο δοκάρι, πλασάροντας στα δίχτυα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς στο δεύτερο μέρος με ένα δυνατό πεντάλεπτο, φτάνοντας αρχικά, στο 2-0 στο 58ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα από τα δεξιά και κακή εκτίμηση του Παπαϊωάννου, ο Μουστακλής που καιροφυλακτούσε σκόραρε από κοντά, για ακόμα ένα ματς. Το 3-0 ήρθε τέσσερα λεπτά μετά, με το Γεωργατσέλο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ανυφαντής προσπάθησε στο 66ο λεπτό, να μειώσει το σκορ, όμως το σουτ του έδιωξε ο Αλεξίου, κρατώντας το "μηδέν" για την εστία του. Στο 72ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τελικό σκορ, με το Δόση με απευθείας εκτέλεση φάουλ να νικά τον Παπαϊωάννου για τέταρτη φορά, σκοράροντας κόντρα στην επί σειρά ετών ομάδα του, όπως και ο Γεωργατσέλος, και διαμορφώνοντας το 4-0.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Σκαμπαρδώνης

ΑΕ Καμπής (Μπαλάφας) : Αλεξίου, Στέργιος, Στούπας, Λύτος, Μπέτσας, Γεωργατσέλος (86 Παππάς Μ.), Βλάρας, Σταμάτης (70' Λιόντος), Μουστακλής, Δόσης, Τσάκαλος (80' Σαραντάρης)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Παπαϊωάννου, Τσιάπαλης (32' Παππάς Θ. - 70' Στέφου), Σιαμέτης (75' Νούτσος), Σαββίδης, Θάνος, Ανυφαντής, Μανδουραράκης (60' Γκυζέλης), Μπατίλας, Καλεύρας, Τρούλλης, Παππάς Μ.