Μόνο η Δόξα ξεκίνησε με νίκη το 2018

Διαβάστε τα ρεπορτάζ από τους αγώνες των αρτινών ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ – Α.Γ.Ο. ΓΡ. ΛΙΑΚΑΤΑΣ 64-61

Με νίκη ξεκίνησε τον Β' Γύρο του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ η Δόξα και παρέμεινε στην τρίτη θέση του α' ομίλου, καθώς επικράτησε του ΑΓΟ Γρ. Λιακατά Αιτωλικού με 64-61. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από την αρχή του αγώνα, με την ομάδα του Αιτωλικού να καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 26-27. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι το 32ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο η Δόξα βελτιώνοντας την άμυνά της και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κατάφερε να πάρει μία διαφορά 10 πόντων (56-46). Η ομάδα του Αιτωλικού επέστρεψε στο ματς εκμεταλλευόμενη την πολύ καλή μέρα των Σούρλα και Γρανιτσινόπουλου. Με το σκορ στο 60-59 ο Βάσιος ευστόχησε σε σουτ 2 πόντων, η ομάδα του Αιτωλικού αστόχησε στην επίθεση και η Δόξα με δίποντο του Κολώνα κλείδωσε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 18-14, 26-27, 49-45, 64-61

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κωστούλας, Γκανιάτσας 6, Ντάσκαρης, Βάσιος 6, Τσακαλώτος, Σκούτας 3(1), Τσίτσικας 7(1), Μάνθας 8, Γείτονας 8, Αναγνώστου 20(2), Κολώνας 6

ΑΓΟ Γρ. Λιακατάς (Γρανιτσινόπουλος): Αναστασόπουλος, Ζαρκαδούλας, Καραπαναγιώτης, Γρανιτσινόπουλος 19(4), Σούρλας 21(3), Κολοζάκης, Δημητρίου 12, Τσάνος 6, Κοντομήτσος , Καστανάς 3(1), Γαλαγάλας

Π.Α.Σ. ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – Α.Σ. ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ 65-56

Ο Αίας στάθηκε καλά για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην ισχυρή ομάδα της Ναυπάκτου, όμως οι γηπεδούχοι με ένα εξαιρετικό β' δεκάλεπτο (26-13), πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +15. Στο β' ημίχρονο η αρτινή ομάδα που είχε κορυφαίο τον Παπαμιχαήλ (24π.) πάλεψε για να πλησιάσει στο σκορ τον ΠΑΣ, όμως τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 65-56.

Δεκάλεπτα: 13-11, 39-24, 54-40, 65-56

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Αδαμόπουλος 8, Φρέγκου 6, Αλεξανδρής 6, Μπίρμπας 6, Σταθάτος 4, Παναγιωτόπουλος, Κακούσης 11(3), Πολύχρονος 8, Χαντζής, Βουρλούμης 6, Σίσκος 6, Σταυρόπουλος 4

Φέτα Ήπειρος Αίας Άρτας (Λεμονιάς): Φούκας, Φορτοτήρας 8, Σμύρης 6, Ζαγαλίκης 5, Τσιμούρας 2, Ζαβρεδινός, Τσαμπάς 8, Ρόβας 3(1), Γάκης, Παπαμιχαήλ 24(1), Τάτσης

Α.Σ. ΙΟΝΙΟΣ – Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ 74-70

Ήττα-σοκ για την αρτινή ομάδα στην Κέρκυρα από τον ουραγό Ιόνιο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από την αρχή του αγώνα και όλα κρίθηκαν στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα και ενώ ο Πύρρος είχε μειώσει σε 71-70. Ένα σφύριγμα των διαιτητών ήταν αυτό που έκρινε τον αγώνα υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν στην επικράτηση με 74-70.

Δεκάλεπτα: 24-18, 37-33, 54-55, 74-70

Ιόνιος: Πουλής 3(1), Κεραμιδάς 3(1), Κουτσομύτης, Αγιοβλασίτης 22(3), Χαλικιάς, Ζαχαράκης 13, Παπαγκίκας 6, Καντάς 7, Ζήρας, Μαρτίνης 17, Καπερνέκας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς Γ.): Κωσταπαππάς Κ. 25(3), Πέτσας 6(1), Λάμπρου, Σκαμαντζούρας Μ., Μαργώνης 8(2), Μουκάι 1, Σκαμαντζούρας Γ. 3(1), Μπαρκλέσης, Δημητρίου 23

Β.Α.Ο. ΑΡΤΑΣ – ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ Γ.Σ. 61-68

Σε έναν αμφίρροπο αγώνα (φωτο) που έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Άρτας, ο Κερκυραϊκός επικράτησε απέναντι στον γηπεδούχο ΒΑΟ με 61-68. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-36. Ίδια εικόνα και στην επανάληψη μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο, όπου η ομάδα της Κέρκυρας ήταν καλύτερη και έφτασε στην τελική επικράτηση, αφήνοντας τον ΒΑΟ στην τελευταία θέση του β' ομίλου.

ΒΑΟ (Ασπρούδης): Φωτάκης 5(1), Χριστογιάννης 5(1), Ζήρας, Καλιακάτσης 7, Πετανίτης 5(1), Βάτσιος, Ρίζος, Ασπρούδης 23(3), Γιαννάκος 2, Λουκάς 2, Σιδέρης, Κέφης 13(2)

Κερκυραϊκός: Κοκαβέσι 3, Θεόδοτος 5, Καραγιάννης, Μέτσος 2, Καλόγηρος, Αλαμάνος, Γεωργακόπουλος 10, Ίσσαρης 30(2), Άνθης 2, Γογγάκης 12(1), Κουλαξής 4, Γραμμένος