Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις Φιλοθέη και Αχιλλέας

Στο 2-2 έμειναν και μοιράστηκαν τους βαθμούς, η γηπεδούχους Φιλοθέη με τον Αχιλλέα Νεοχωρίου.

Ισόπαλες αναδείχτηκαν στην έδρα της Φιλοθέης, η γηπεδούχος με τον Αχιλλέα Νεοχωρίου με τις δύο ομάδες να θέλουν για διαφορετικούς λόγους τη νίκη, η μεν Φιλοθέη για να δικεδικήσει τις πιθανότητές της για είσοδο στην τετράδα, ο δε Αχιλλέας για να αποσπαστεί από την επικίνδυνη ζώνη στην οποία και βρέθηκε εν τέλει, μετά τη σημερινή νίκη της Προοδευτικής Γραμμενίτσας. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έπαιξαν για περισσότερα από 70 λεπτά με δέκα ποδοσφιαριστές καθώς στη φάση του πρώτου γκολ της Φιλοθέης, ο Χαλκιάς ανέτρεψε τον Καλεύρα, υποπίπτοντας σε πέναλτι, και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, σε μια φάση που ο Σερέτης άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα, με τον Κολιογιάννη να αναλαμβάνει χρέη γκολκίπερ. Ο Αχιλλέας απάντησε στο γκολ των γηπεδούχων με τον ίδιο τρόπο, όταν ο Κωσταδήμας ανατράπηκε στο 32ο λεπτό από το Διαμάντη, και εκτέλεσε ο ίδιος την εσχάτη των ποινών, γράφοντας το 1-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν στο προβάδισμά τους, στο 68ο λεπτό, όταν ο Καλεύρας κέρδισε νέο πέναλτι, το τρίτο του παιχνιδιού, και ο Σερέτης που ανέλαβε και αυτή την εκτέλεση, δε λάθεψε ούτε τη δεύτερη φορά, σημειώνοντας το 2-1. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, καθώς τρία λεπτά μετά το δεύτερο τέρμα τους, ο Κωσταδήμας που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Αθανασίου, πετυχαίνοντας το 2-2 και χαρίζοντας τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, σε μια δύσκολη έδρα.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Γκόκα Κατερίνα - Πετσίνης Δημήτρης

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς) : Αθανασίου, Μποχώτης, Ζώης Θ., Ζώης Δ. (75' Σερέτης Α.), Διαμάντης (62' Λαζανάς), Γιαννούλης Σ., Γιαννούλης Δ., Καραγιάννης, Κατσιγιάννης, Καλεύρας, Σερέτης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Χαλκιάς, Κολιογιάννης, Κολιός (68' Δήμος), Κοστρένι, Στόγια, Νάτσιος, Τσέλα, Βούλγαρης, Λούκα, Κωσταδήμας, Αρτενις (79' Πάνος)