Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις Δόξα και ΑΕΞ

Λευκή ισοπαλία παραχώρησαν στο "Γεώργιος Γιολδάσης" η γηπεδούχος Δόξα με την ΑΕ Ξηροβουνίου.

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχτηκαν στο χτεσινό μεταξύ τους παιχνίδι η Δόξα με την ΑΕ Ξηροβουνίου, στο γήπεδο της πρώτης. Οι δυο ομάδες παρουσίασαν ωραίο ποδόσφαιρο στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο κάποια από τις δύο να μπορέσει να σκοράρει. Στο 10ο λεπτό, ο Πεσλής των γηπεδούχων βρέθηκε απέναντι από τον Αλεξίου, ο οποίος όμως τον νίκησε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης πλάσαρε από καλή θέση, όμως η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο ίδιο λεπτό, ο Βίτσιος είχε με τη σειρά του σουτ για την ΑΕΞ που έφυγε άουτ. Στην τελευταία πολή καλή φάση του πρώτου μέρους, ο Δόσης βρέθηκε στο 40ο λεπτό σε θέση τετ α τετ, όμως ο Γαλάνης τον σταμάτησε.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο γήπεδο και είχαν δύο καλές φάσεις με τους Πεσλή και Στασινούλα χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 70', ο Γεωργατσέλος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ΑΕΞ με παίχτη λιγότερο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, έβγαλαν φάσεις για γκολ, τόσο με ένα καλό φάουλ του Δόση στο 72' που έφυγε άουτ, όσο και με τετ α τετ του ίδιου παίχτη καθώς και του Παλιάτσου, που δεν μπόρεσαν όμως σε ισάριθμες περιπτώσεις να σκοράρουν. Στο 75ο λεπτό ο Στασινούλας βρέθηκε σε καλή θέση όμως νικήθηκε από τον Αλεξίου, ενώ στην τελευταία καλή φάση του ματς, ο Πεσλής έχασε νέα ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, και το 0-0 παρέμεινε για τις δύο ομάδες.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Μεσίτι Γιάννης

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Γαλάνης, Βελάετης, Τάτσης, Χαϊντάρι, Στέργιος, Αρτέμης, Τσούμαλης, Τάτσης (72' Δάφνος), Στασινούλας (87' Τάγκας), Βασιλάκης, Πεσλής (90' Βαγγέλης)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Γιαννούλης, Κοσταντίνι, Βίτσιος, Πλακιάς, Γεωργατσέλος, Κυριαζής (72' Μπατίλας), Δόσης Αρ., Νίκου, Παλιάτσος (90' Καλιακάτσος)