Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς στο ντέρμπι κορυφής ΑΕΚΠ και Παναγροτικός

Ισοπαλία με 2-2 είχαμε στον Άγιο Σπυρίδωνα ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την ΑΕΚΠ.

Ντέρμπι κορυφής σήμερα στη Β' ΕΠΣΑ, με τον Παναγροτικό να υποδέχεται στον Άγιο Σπυρίδωνα την ΑΕΚΠ για την 5η αγωνιστική της Β' ΕΠΣΑ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με δύο τέρματα, όμως ο Άγιος κατάφερε να γυρίσει το ματς, και να παραμείνει μόνος πρώτος στη βαθμολογία αφού ούτε η Ολυμπιάδα, ούτε το Κομμένο εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία αυτή. Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, αφού στο 4ο λεπτό, από γύρισμα του Σιαφάκα, ο Ξυλογιάννης με ωραίο σουτ έγραψε το 0-1. Στο 15ο λεπτό ο Γείτονας έφτασε κοντά στην ισοφάριση όμως πλάσαρε άουτ, για να φτάσουμε στο 35', όταν ο Ξυλογιάννης ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, με το Σερέτη από την άσπρη βούλα να σκοράρει, για το 0-2 της ΑΕΚΠ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, και στο 56ο λεπτό μείωσαν σε 1-2, με το Λ. Γεωργάρα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή να στέλνει την μπάλα στη γωνία του Παπαδημητρίου. Στο 63ο λεπτό, ο Άγιος έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, καθώς κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τζιανούμη, όμως ο Θ. Γείτονας που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Παπαδημητρίου. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 75ο λεπτό, όμως ο Αράπης στην κόντρα επίθεση από καλή θέση νικήθηκε από το Θάνη. Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚΠ έχασε νέα ευκαιρία να τελειώσει το ματς, όμως το σουτ του Ξυλογιάννη έπειτα από συνεργασία με τον Παππά έφυγε λίγο άουτ. Τελικά, η λύτρωση για τον Παναγροτικό ήρθε στο 89ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Πουλιάνου, ο έμπειρος Νταλάκας με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" του Παπαδημητρίου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Πολύζος Κωνσταντίνος

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Τσιάτσος) : Λάζαρος (46' Θάνης), Νάσκαρης (46' Γεωργάρας Λ.), Μπότσαρης (79' Τσοκανάς), Γείτονας Στ., Νταλάκας, Θεοδώρου, Ζαρκαδούλας (46' Κιτσάκης), Μένα, Γείτονας Θ., Πουλιάνος, Γκίκας

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.) : Παπαδημητρίου, Κωνσταντίνου, Σιαφάκας, Τζιανούμης (67' Κάτσινος), Διαμάντης, Σίμος, Παππάς, Μήτσιος, Ζαγγανάς (65' Αράπης), Ξυλογιάννης, Σερέτης (86' Λάλος)