Μοιράστηκαν γκολ και εντυπώσεις Άγιος και Ράχη

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, Παναγροτικός και Αίαντας έμειναν στο 2-2.

Σε ένα χορταστικό ματς, Παναγροτικός και Αίας μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς, καθώς αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2. Οι δύο ομάδες, που βρέθηκαν αντιμέτωπες μετά από πολλά χρόνια, θυμίζοντας αγώνες του παρελθόντος στην ΕΠΣ Άρτας, παρουσίασαν πολύ ωραίο θέαμα για όποιον είχε την τύχη να βρεθεί στο γήπεδο της Ράχης, αποδεικνύοντας πως είναι δύο πολύ σωστά δουλεμένες ομάδες από τους δύο προπονητές, του κυρίους Κοσμά και Καρρά. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο κάτι που αποτυπώνεται και στη διακύμανση του σκορ, με τον Αίαντα να είναι πολύ καλύτερος στο πρώτο μέρος, ενώ τον Παναγροτικό να γυρίζει το ματς στην επανάληψη, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο και αφού απείλησαν με τους Δόση και Κορέλη, έφτασαν στο γκολ στο 14ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Καλαμπαλίκη, ο Ντίνος Ευαγγέλου με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-0. Λίγο νωρίτερα, ο Λ. Γεωργάρας είχε φτάσει κοντά στο γκολ, όταν πλαγιοκόπησε, όμως οι αμυντικοί του Αίαντα σταμάτησαν την μπάλα στη γραμμή. Στο 32ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε δεύτερο γκολ, όταν ο Αβραμίδης έκανε ωραία ατομική ενέργεια και πάτησε περιοχή, σουτάροντας εύστοχα για το 2-0

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναγροτικός μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε στα πρώτα λεπτά να φέρει "τούμπα" το ματς, αρχικά μειώνοντας, μόλις στο 1ο λεπτό της επανάληψης, με κεφαλιά του Μένα, μετά από φάουλ του Βράκα, και φτάνοντας άμεσα στην ισοφάριση, όταν μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Λ. Γεωργάρας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έσπασε στο Μένα, που έγραψε το 2-2. Ο Μένα μάλιστα, λίγο έλειψε να σημειώσει χατ-τρικ, όμως σε δύο περιπτώσεις, ο Γεωργάκης το νίκησε. Ο Αίας προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ των πρώτων λεπτών, και στο 70ο λεπτό άγγιξε το γκολ, όταν το φάουλ του Δόση έδιωξε σε κόρνερ ο Ζιώβας, με τη βοήθεια του δοκαριού του. Στο 76ο λεπτό, ο μακράν πιο επικίνδυνος παίκτης του Άγιου, Μένα, έφτασε κοντά στο γκολ και πάλι, όμως ο Γεωργάκης το σταμάτησε με τη σειρά του με τη βοήθεια του δοκαριού. Η τελευταία φάση σε ένα πολύ γεμάτο ματς, ανήκε στον Αίαντα, με τον Κορέλη στο 82ο λεπτό να έχει την ευκαιρία να δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως το Ζιώβα να το νικά, και το 2-2 να παραμένει σε ένα αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο.

Διαιτητής : Μπαϊλης Νίκος  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Βασιλάκης Στέργιος

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Ευαγγέλου Σ., Αβραμίδης, Καλαμπαλίκης, Πλακιάς (63' Ρώσσος), Σιαπάτης, Ανυφαντής (46' Στέργιος), Ευαγγέλου Κ., Δόσης, Κοτρότσιος, Κορέλης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Καρράς) : Ζιώβας, Νάσκαρης (46' Μπάλλιας), Μπότσαρης, Γεωργάρας Θ. (46' Ντάκουλας), Νταλάκας, Σιαμέτης, Μπόσμος (75' Γείτονας Θ.), Παπασπύρου, Μένα, Βράκας, Γεωργάρας Λ.