Μοιρασιά στα Ρόκκα, ισόπαλοι 1-1 Αστέρας και Παναγροτικός

Βαθμούς μοιράστηκαν σήμερα στα Ρόκκα ο Αστέρας και ο Παναγροτικός, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Β' ΕΠΣ Άρτας.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν λίγες αξιόλογες τελικές προσπάθειες, με τον Φράγκο να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση και τον Σεϊμένη να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά πλευρά της εστίας του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν και είχαν την καλύτερη τους στιγμή λίγα λεπτά πριν τη λήξη του α' ημιχρόνου, όταν ο Λάζαρος υποδέχθηκε τη μπάλα στην περιοχή και αριστερά, και πλάσαρε με το δεξί στην απέναντι πλευρά, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Φράγκος έχασε την ευκαιρία στην πρώτη του φετινή συμμετοχή να διπλασιάσει τα δικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του, όταν από θέση τετ-α-τετ πέρασε τον Σεϊμένη, όμως στη συνέχεια πλάσαρε πάνω στον Ζαχάρη που έτρεξε να καλύψει την κενή εστία. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στην ευκαιρία με γκολ, όταν εκμεταλλεύτηκαν λάθος της άμυνας και ο Γκίκας έπειτα από κάθετη πάσα τσίμπησε τη μπάλα όμορφα πριν τον Ντέμσια, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζαρκαδούλα και αναμπουμπούλα στην μικρή περιοχή, είδαν τον Μπιρμπίλη από κοντά να πλασάρει άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι ύστερα από κόντρα επίθεση είδαν τον Φράγκο να τροφοδοτεί τον Κρεμίδα, ο οποίος όμως νικήθηκε από θέση τετ-α-τετ από τον Σεϊμένη, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο ίδιος παίκτης πλάσαρε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου αποβλήθηκε από τον πάγκο του Παναγροτικού ο Πουλιάνος, μετά από έντονες διαμαρτυρίες προς το πρόσωπου του διαιτητή Καλιακάτσου.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Βασίλα Φωτεινή - Μαζαράκος Νίκος

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Μπαγιώργας Π. (87' λ.τρ. Βάντζος Ι.), Ζαρκάδας, Μήλιος, Τσώλας (78' Νίκαρης), Γκανιάτσας, Ντεκούλης (60' λ.τρ. Συγίζης), Μάης, Φράγκος, Κρεμίδα, Καραβασιλείου (82' Βάντζος Ε.)

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος): Σεϊμένης, Ζαχάρης, Μπιρμπίλης, Γείτονας Ε. (46' Μένα), Μπότσαρης, Γεωργάρας, Θεοδώρου, Θάνης, Λάζαρος (58' Ζαρκαδούλας), Γκίκας, Γείτονας Λ. (46' Χερουβίμ)