«Μοιρασιά» στα Ρόκκα, Αστέρας και Κορφοβούνι έμειναν στο 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι του Αστέρα Ρόκκα με τον ΑΟ Κορφοβουνίου.

Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να προηγηθούν με το καλημέρα στη χθεσινή αναμέτρηση, όταν από λάθος απομάκρυνση του Ζιώβα, ο Ζίου εκτός περιοχής και σε κενό ουσιαστικά τέρμα έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια απείλησαν με στημένες φάσεις, με τον Μήλιο να εκτελεί φάουλ και τον Κρεμίδα στο δεύτερο δοκάρι να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στην εστία, τον Σιαφάκα από εκτέλεση κόρνερ του Κρεμίδα να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά άουτ και τον Κρεμίδα με απευθείας εκτέλεση φάουλ να καταφέρνει να περάσει τη μπάλα από το τοίχος αλλά τον Φώτη να μπλοκάρει στη γωνία του. Τελικά, ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό, όταν από ακόμα μία στημένη φάση και σε πάσα του Σιαφάκα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βασιλείου, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι και τον Κρεμίδα από τα 11 βήματα να στέλνει τη μπάλα στη γωνία για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι που επίσης είχαν αρκετά στημένα στο α' μέρος, είχαν πολύ καλή στιγμή με τον Βασιλείου, ο οποίος έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κοκκινέλη έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας έψαξε το γκολ που θα του έδινε σημαντικό προβάδισμα νίκης, όμως ο Γκανιάτσας έπειτα από ατομική προσπάθεια από τα αριστερά πάτησε περιοχή, όμως νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Φώτη. Ο ίδιος παίχτης είχε ωραίο φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της περιοχής και πλάγια που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ από φάουλ του Συγίζη από τα αριστερά, που είχε επίσης ένα καλό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Σιαφάκας ξεχασμένος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία. Η ομάδα του Κορφοβουνίου που είχε αρκετά σουτ έξω από την περιοχή που δεν ανησύχησαν τον Ζιώβα, με εξαίρεση ένα σουτ του Ζίου με το εξωτερικό που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζιώβα, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 69ο λεπτό, όταν από σουτ του Ζαφείρη που κόντραρε, η μπάλα στρώθηκε στον Κοκκινέλη που από κοντά έκανε το 1-1. Ο Αστέρας που ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 93' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιάννης Βάντζος, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο τέλος να πάρει το τρίποντο της νίκης, με τον Μήλιο να νικιέται σε τετ-α-τετ από τον Φώτη που ήταν από τους καλύτερους παίχτες σε απόδοση των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής: Παπανίκος Βαγγέλης  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν. - Γκανιάτσας Η.): Ζιώβας, Βάντζος Ι., Ζαρκάδας, Μήλιος, Συγίζης, Μπαγιώργας Π., Πανέτας Α., Κρεμίδας, Σιαφάκας (70' Ντεκούλης), Γκανιάτσας Χ. (80' Κωλέτσος), Πανέτας Γ. (65' Τσώλας)

ΑΟ Κορφοβουνίου (Κορομηλάς): Φώτης Χ., Τάτσης Α. (75' Φώτης Π.), Βασιλείου, Βούλγαρης, Καραλής (55' Χριστογιάννης), Ζαφείρης, Μέγας, Κοκκινέλης, Τάτσης Κ., Ζίου, Φώτης Σ. (55' Μπόσμος)