Μέτρια εμφάνιση και βαριά ήττα για τον Καραϊσκάκη

Δεν κατάφερε να πιάσει τα γνωστά στάνταρ απόδοσής του ο Καραϊσκάκης, γνωρίζοντας την ήττα από τον πολύ ανεβασμένο Εργοτέλη με 4-1.

Κατώτερος του αναμενομένου, εμφανίστηκε ο Καραϊσκάκης στο σημερινό ματς κόντρα στον Εργοτέλη, με τους Κρητικούς να δημιουργούν περισσότερες φάσεις για γκολ, και να φτάνουν σε μια εύκολη επικράτηση με σκορ 4-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, απόρροια και των αρκετών απουσιών του Καραϊσκάκη, καθώς και του γεγονότος πως ήταν ένα ματς χωρίς αύριο για εκείνους, αφού βρίσκονται στα όρια της ζώνης του υποβιβασμού. Ο Εργοτέλης στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο καλές φάσεις με τον Έφορντ, που νικήθηκε όμως σε ισάριθμες περιπτώσεις από το Ραχιώτη, με τη δεύτερη απόκρουση μάλιστα του Αρτινού τερματοφύλακα να είναι από θέση τετ α τετ. Η πίεση των γηπεδούχων, απέδωσε καρπούς στο 37ο λεπτό, όταν κέρδισαν πέναλτι, σε χέρι του Τσοντάκη, το οποίο μετέτρεψε γκολ ο Κάιπερς, γράφοντας έτσι το 1-0, και πιάνοντας στην πρώτη θέση των σκόρερ του Πρωταθλήματος, το Μάνο του ΟΦΗ, με 19 γκολ. Η αρτινή ομάδα έβγαλε άμεσα αντίδραση στο γκολ που την έφερε πίσω στο σκορ, και έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση τρία λεπτά μετά, με το Θεολόγου ωστόσο να στέκεται άτυχος, καθώς η δυνατή κεφαλιά του μετά από σέντρα του Κόλλινς, σταμάτησε στο δοκάρι του Κατσιμήτρου, με το 1-0 να παραμένει, καθώς ως την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι εκείνοι που απείλησαν πρώτοι την εστία του Ραχιώτη, με τον Κάιπερς να δοκιμάζει το πόδι του, τον Άτσκα να παρεμβαίνει, όμως τον γκολκίπερ του Καραϊσκάκη να αποσοβεί δύσκολα σε κόρνερ. O Εργοτέλης συνέχισε να είναι πιο επικίνδυνος και μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα είχε ακόμα δύο καλές στιγμές, με τον Κάιπερς και το Σταματάκο που πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Ο Καραϊσκάκης δεν έπιασε τα γνωστά στάνταρ απόδοσής του, πράγμα αναμενόμενο, καθώς απουσίαζαν παίχτες-κλειδιά για το σύνολο του Σάκη Παπαβασιλείου, και το πλήρωσε στο δίλεπτο 67'-68', όταν και δέχτηκε δύο τέρματα, τα οποία τελείωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στο 67ο λεπτό, ο Σταματάκος με προσωπική ενέργεια και πλασέ, έπειτα από ασίστ του Κάιπερς έφερε, το σκορ στο 2-0. Ο Κάιπερς ένα λεπτό αργότερα, επιβεβαίωσε για ακόμα ένα ματς, πως πρόκειται για δεινό εκτελεστή, ανεβαίνοντας στα 20 τέρματα, όταν άλλαξε ρόλους με το Σταματάκο, και έπειτα από ασίστ του, έγραψε το 3-0 για τους γηπεδούχους. Το 4-0 για τους Κρητικούς, σημείωσε στο 87ο λεπτό, ο Ιατρούδης, που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας της αρτινής ομάδας, και νικώντας στο τετ α τετ το Ραχιώτη. Το γκολ της τιμής για τον Καραϊσκάκη, σημείωσε λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού ο Λουκίνας, με πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος από τον γκολκίπερ του Εργοτέλη, Κατσιμήτρο, διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 4-1

Γκολ : Κάιπερς (π) 37', 68' ,Σταματάκος 67', Ιατρούδης 87'/ Λουκίνας (π) 92'

Κίτρινες : Μπουτσάκης, Μπρους / Άτσκα

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Αντιπαριώτης (Ανατ. Αττικής)  Βοηθοί : Δουλγεράκης (Ανατ. Αττικής) – Μαρνέζος (Χανίων)  4ος : Δραγάτης (Ανατ. Αττικής)

Εργοτέλης (Γκώνιας) : Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (73' Μπούζας), Τσέλιος, Μπάτζιος, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (82' Μπρους), Κάιπερς, Έφορντ (77' Ιατρούδης), Σταματάκος

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Ραχιώτης, Παπανίκου, Τσοντάκης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Άτσκα (69' Λουκίνας), Ψιάνος, Κόλλινς, Ευαγγέλου, Δημητριάδης (58' Ρανγκέλοφ), Κυριάκης (80' Γούλας)